Czyżyny miały przypominać miasto-ogród. „Sukcesu na tym polu nie osiągnięto”

Wystawa "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty - Czyżyny" fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak miały wyglądać Czyżyny? Dlaczego nie udało się na tym obszarze stworzyć miasta-ogrodu? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć wystawa „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Czyżyny” w oddziale MHK Dzieje Nowej Huty.

Ekspozycja nie ma chronologicznego czy tematycznego charakteru, a ujęta jest w „kapsuły”. Dotyczą one konkretnego miejsca na terenie dzielnicy. Stanowi ona również mapę 3D, która ma umożliwić prześledzenie różnic w zabudowie na przestrzeni lat.

– Całe wnętrze muzeum jest odwzorowaniem rzeczywistego rozłożenia obiektów w terenie. Po raz pierwszy w Krakowie mamy wystawę o wielkim blokowisku – mówi Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Część przy wejściu dotyczy wschodniego krańca Czyżyn, gdzie mieści się os. Kolorowe, rondo Czyżyńskie i dawna fabryka Monopolu Tytoniowego. Zachodni kraniec dzielnicy to park Lotników, ruiny Fortu Pszorna i Muzeum Lotnictwa. Nie zabraknie również opowieści o reliktach dawnej wsi.

Opowieść o zapomnianym dziedzictwie

–  Opowiadamy też o zaginionym dziedzictwie małej wioski Czyżyny. Zachował się nawet dwór Czyżyński przy ul. Kwiatów Polskich, o czym niektórzy mieszkańcy nie mają pojęcia. Nasza opowieść pokaże też, jak próbowano te tereny zagospodarować. Powiedzmy, że szczególnego sukcesu na tym polu nie osiągnięto, bo zabudowa jest dość chaotyczna. Pokazujemy makietę, na której widać, jak Czyżyny miały wyglądać. W planach była to piękna dzielnica, która mogła być niczym miasto-ogród – dodaje Maciej Miezian.

Na wystawie można zobaczyć również poszczególne wątki poświęcone blokom z lat 80. XX wieku przy ul. Wężyka, Politechnice Krakowskiej, osiedlu II Pułku Dywizjonu 303 czy dawnej stacji kolejowej w Czyżynach.

Przy każdym dziale znajdują się mapy z dwóch różnych okresów, a całość uzupełniają multimedia pokazujące reportaże z Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Istotnym punktem wystawy są procesy urbanizacyjne, zachodzące na terenie Nowej Huty przez ostatnie pól wieku. Lotnisko aż do lat 60. XX wieku hamowało rozwój zabudowy. Dopiero później zaczęły powstawać osiedla, uczelnie i hipermarkety.

Wystawę „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Czyżyny”, można zobaczyć w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty do 2 lipca 2017 roku.