Czyżyny nie są już białą plamą na rowerowej mapie

Rowery Wavelo fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po zgłoszeniach od mieszkańców i radnych w Czyżynach stanęły cztery nowe stacje rowerów Wavelo. Tym samym zniknęła trudna do wyjaśnienia biała plama na mapie systemu.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przyznaje, że podczas ustalania z firmą BikeU lokalizacji 150 stacji, część Czyżyn została pominięta. Chodzi o dość duży kwartał, obejmujący m.in. osiedle Dywizjonu 303 i nowe bloki, do których stopniowo wprowadzają się już coraz liczniejsi lokatorzy. – Mieszkańcy zgłaszali się w tej sprawie i do nas i do operatora, interpelowali też radni – mówi Marcin Wójcik z ZIKiT.

Już są

W tym tygodniu błąd został naprawiony. Cztery nowe stacje pojawiły się przy ulicach Włodarczyka, Dąbrowskiej, Medweckiego i przy rondzie Czyżyńskim. Marcin Wójcik tłumaczy, że są to stacje, które przekraczają już ustaloną z miastem liczbę – więc w praktyce to do operatora należała decyzja, czy zgodzi się na ich ustawienie.

– Pomimo tego, że jest to ponad kontrakt, to jednak ustawili te stacje. Sami też zobaczyli w tym potencjalnych klientów – mówi Wójcik. Ewentualne rozszerzenia są wynikiem negocjacji z operatorem, który może się na nie zgodzić lub nie. Kwota wydawana przez miasto jest stała i umowa z operatorem nie przewiduje jej zwiększenia.

Droga nie jest zamknięta

Nie oznacza to jednak, że kolejne stacje nie będą się pojawiać. – Nowe stacje w Czyżynach to dopiero początek rozwoju Wavelo. Następnym krokiem, jaki operator planuje, jest powiększenie obszaru systemu i wprowadzenie stacji mobilnych – zapowiada Diana Borowiecka z BikeU. Dalsze rozmowy o dodatkowych stacjach zapowiada również ZIKiT, na razie nie ma jednak informacji o żadnych nowych lokalizacjach.

W ostatnich dniach operator znów pochwalił się rekordem wypożyczeń. We wtorek rowery wypożyczono 6691 razy, co dało 25600 przejechanych kilometrów i 2602 godzin jazdy. – Przewidywania, że nie będzie chętnych do korzystania z systemu, nie były trafione – ocenia przedstawiciel Marcin Wójcik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale