„Dama” wyprowadza się z Wawelu

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

To już ostatnie dni ekspozycji „Damy z gronostajem” na Wawelu. Od 19 maja arcydzieło Leonarda da Vinci będzie eksponowane w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Wcześniej czeka nas jednak wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”.

„Damę z gronostajem” czeka przeprowadzka. Arcydzieło Leonarda da Vinci na Wawelu będzie można zobaczyć tylko do 7 maja. Następnie obraz będzie eksponowany w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, na pierwszym piętrze budynku.

– Marzę o Sukiennicach, ale tego typu dzieło powinno mieć jak najlepsze warunki i bezpieczeństwo. W rzeczywistości rozważamy kilka miejsc ekspozycji i podkreślam, że będzie ona eksponowana za darmo. Czekamy na ekspertyzę NIMOZ, chcemy, aby nasze pomysły w pełni odpowiadały standardom bezpieczeństwa dla tego typu dzieł – mówił w styczniu w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

Najcenniejsze dzieła w Arsenale

Trochę wcześniej, bo od 7 kwietnia, w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich będzie można zobaczyć najbardziej reprezentatywne dzieła z kolekcji Czartoryskich. Podczas wystawy „Najcenniejsze” zostanie pokazany m.in. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”, portrety, historyczne pamiątki czy modlitewniki – łącznie około 150 eksponatów.

– Mogę zdradzić, że zostanie zaprezentowane „Krzesło Szekspira” czy „Krzesło J.J. Rousseau”. Nie zabraknie relikwiarzy – informuje dyrektor MNK. – Chcemy przywrócić pamięć o kolekcji, która się zaciera.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale