Deweloperzy i urzędnicy pod nadzorem społeczeństwa

Budowa bloków w Czyżynach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą zmusić urzędników prezydenta Jacka Majchrowskiego, aby ci publikowali informacje na temat decyzji o warunkach zabudowy oraz zezwoleń na realizację dróg. Władze miasta odpowiadają, że informacje są dostępne w sieci od dawna.

W środę radni na sesji zajmą się dwiema uchwałami. Oba dokumenty zostały złożone przez klub PiS, jednak przygotowywali je członkowie Forum Ochrony Przestrzeni Krakowa. – Chcemy większej jawności, aby mieszkańcy nie byli zaskakiwani rozpoczynającymi się inwestycjami – wyjaśnia Stefan Suliński, przedstawiciel Forum i jednocześnie przewodniczący koła PiS w Bronowicach.

Informacja o WZ-tkach do 7 dni

Działacze chcą, aby urzędnicy prezydenta Jacka Majchrowskiego maksymalnie w siedem dni publikowali informację o złożonym wniosku i warunkach zabudowy (WZ). – Zależy nam na udostępnianiu bardzo podstawowych danych, jak nazwa ulicy oraz numer działki. Wiemy, że nie można upubliczniać imienia i nazwiska wnioskodawcy, dlatego chcemy dość ogólnego wykazu – podkreśla Suliński.

Mężczyzna dodaje, że dzięki takiemu zestawieniu mieszkańcy Krakowa będą mogli brać udział w postępowaniu administracyjnym i składać swoje uwagi. – Często do tej pory było tak, że osoba mieszkająca w bliskiej odległości od planowanego bloku, dowiadywała się o wszystkim dopiero po fakcie, kiedy procedura była już zamknięta – mówi.

Urzędnicy bronią się, że informacje o wnioskach o wydanie decyzji WZ byłyby nieaktualne. W opinii do projektu uchwały prezydent pisze, że dane „często są błędne, niekompletne lub ulegają zmianie na dalszych etapach postępowania, o ile jest ono prowadzone. W konsekwencji przygotowywany na podstawie wniosków wykaz nie będzie dawać pełnego i aktualnego obrazu prowadzonych postępowań”.

Takiego tłumaczenia nie akceptuje Stefan Suliński. – Urzędnicy, na czele z prezydent Elżbietą Koterbą, bronią się rękami i nogami, aby nie udostępniać danych o wnioskach. Mam nadzieję, że będą zmuszeni do publikacji tych informacji – dodaje.

Specjalne pozwolenia na stronie miasta

Na stronach miasta miałyby znaleźć się także informacje o rozpoczętej procedurze na wydawanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowej (ZRID). To specjalne rozwiązanie prawne, które pozwala w uproszczonej formie wywłaszczyć właściciela gruntu pod budowę ulicy. W Krakowie z takiego rozwiązania korzystają m.in. deweloperzy, którzy mają wybudować drogę dojazdową do swojej inwestycji.

Suliński chce, aby w tabeli na stronie miasta znalazł się wykaz wszystkich wniosków o ZRID-y. – Oprócz tych informacji, urzędnicy prezydenta powinni w przystępny sposób opisać całą procedurę i przede wszystkim jasno powiedzieć, że ZRID wiąże się z wywłaszczeniem gruntu – dodaje.

Urzędnicy odpowiadają, że teraz informacje o rozpoczętej procedurze są publicznie dostępne, m.in. poprzez ogłoszenia w prasie lokalnej, wywieszaniu informacji na tablicy w urzędzie przy Rynku Podgórskim czy publikacji w internetowej wersji Biuletynu Informacji Publicznej.

Jak deklaruje prezydent, wkrótce na BIP-ie znajdzie się dedykowana podstrona, gdzie w jednym miejscu zostaną zebrane wydane decyzje ZRID. – Istotne zastrzeżenia budzi warunek dotyczący zamieszczania informacji o złożonych wnioskach w sprawie ZRID w terminie 7 dni od daty złożenia. Z pragmatyki urzędowej wynika, że działanie takie mogłoby doprowadzić do wprowadzenia w błąd poprzez podanie niepełnej lub nieprawidłowej informacji, gdyż wnioski bardzo często zawierają braki w tym zakresie, które są usuwane w dalszym toku, a ich nieusunięcie może w ogóle nie doprowadzić do wszczęcia postępowania – czytamy w opinii sygnowanej przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.