„Dezodorant” dla oczyszczalni. Mniej uciążliwych zapachów na Rybitwach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów, w rejonie kanału doprowadzającego ścieki oraz wokół punktu zlewnego, zamontowany został system dezodoryzacyjny. Składa się on z układu zraszaczy z preparatem neutralizującym. To rozwiązanie ma pomóc mieszkańcom Rybitw, którzy skarżą się na uciążliwy odór w tej części miasta.

Urzędnicy przedstawiają użycie zraszaczy jako działania doraźne, podkreślając wielokrotnie, że odór, na który skarżą się mieszkańcy, może pochodzić z wielu zakładów przemysłowych, bo w tym rejonie działają też m.in. garbarnia, kompostownia i sortownie śmieci. – Na podstawie wstępnej analizy skarg oraz interwencji WIOŚ stwierdzono, że oczyszczalnia ścieków Płaszów nie jest jedynym źródłem przykrych zapachów w okolicy Rybitw, Bieżanowa, Płaszowa, co znajduje potwierdzenie w informacjach od mieszkańców wyczuwających różnice w specyfice odorów – informuje Robert Żurek, rzecznik prasowy Wodociągów Krakowskich.

W wielu skargach mieszkańcy wskazywali na sieć kanalizacyjną jako źródło pochodzenia odorów, w szczególności przy zmianie ciśnienia powietrza, po dłuższych okresach suchych. Aby zweryfikować te doniesienia, w rejonie ulic Przewóz, Myśliwskiej, Mały Płaszów, przeprowadzono kontrolę wpustów ulicznych. – W efekcie tych kontroli stwierdzono nieprawidłowości, związane m.in. z montażem tzw. wpustów ulicznych. Stwarza to możliwość wydostawania się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji – zaznacza Robert Żurek.

Program na dłużej

Teraz miasto poinformowało o montażu systemu dezodoracyjnego, który neutralizuje zapachy pochodzące z oczyszczalni. MPWiK zamierza też wprowadzić specjalny długofalowy program, by skuteczniej ograniczać uciążliwość dla sąsiadów. To z jednej strony identyfikacja źródeł odorów pochodzących z obiektów MPWiK, ale też i tych pochodzących z zewnątrz, analiza przyczyn powstawania odorów i identyfikacja luk w systemie (np. nieszczelności czy braku syfonów).

– W efekcie przygotowane zostaną projekty oraz realizacja kolejnych zadań z zakresu hermetyzacji i dezodoryzacji obiektów. Niezależnie od tego programu, w ramach realizacji aktualnych zadań inwestycyjnych i remontowych na terenie oczyszczalni Płaszów, takich jak modernizacja stacji krat, pompowni itp. oraz przy przepompowniach ścieków, już wdrażane są rozwiązania zapewniające hermetyzację i dezodoryzację modernizowanych obiektów – czytamy w komunikacie miasta. Urzędnicy podkreślają, że problem zostanie rozwiązany dopiero wtedy, gdy również inne zakłady podejmą działania w tej dziedzinie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze