Dla nich liczy się widok, projekt i wysoki standard

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ich ceny odstraszają wielu, jednak deweloperzy odnotowują gwałtowny wzrost zainteresowania luksusowymi nieruchomościami. W trzech pierwszych kwartałach tego roku sprzedano ich więcej niż w całym ubiegłym roku. W Krakowie apartamenty premium najłatwiej znaleźć w pobliżu centrum, a ceny przekraczają nawet 20 tysięcy złotych za mkw.

Wzrost zainteresowania nieruchomościami w segmencie premium to przede wszystkim efekt bogacenia się społeczeństwa. Jak podaje firma doradcza Reas, biorąc pod uwagę Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Poznań, sprzedaż lokali, których cena za mkw. przekraczała 17 tysięcy złotych, wzrosła w 2016 roku o 60% w porównaniu z rokiem 2015. Wystarczyły trzy kwartały bieżącego roku, by pobić ubiegłoroczny wynik. Sprzedano już 470 nieruchomości o najwyższym standardzie.

Czym jest nieruchomość premium?

Jest to przede wszystkim produkt dla majętnego nabywcy, który ze względu na swoją wyjątkowość nie będzie tracił na wartości. Piotr Krochmal, prezes zarządu Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, zwraca uwagę na jego trzy główne cechy: dobre położenie, niepowtarzalny projekt architektoniczny i wysoki standard wykończenia.

– W Krakowie to ścisłe centrum miasta, najczęściej zabudowa plombowa w obrębie Plant lub w pasie przybrzeżnym Wisły. Tu liczy się widok z okna. Trudno byłoby nazwać luksusowym lokal, którego okna wychodziłyby na stare odrapane kamienice. Najlepiej jak za oknem mamy jakiś uznany zabytek lub bulwary Wisły – uważa.

Chociaż tego typu nieruchomości najłatwiej znaleźć w Śródmieściu, to poszukujący luksusu znajdą coś dla siebie również na terenie Krowodrzy, w pasie przybrzeżnym Wisły, Rudawy i w obszarze Błoń. Atrakcyjny jest też rejon Bulwarów Wiślanych od Dębnik, przez Podgórze, do Zabłocia. – To typowe lokalizacje mieszkaniowe dla tego segmentu rynku, ale mogą być też lokalizacje punktowe na obszarze tych trzech dzielnic, które walorami lokalizacyjnymi nie będą wcale gorsze – to obrzeża parków lub tereny położone na wzniesieniach z ładnym widokiem na miasto – dodaje.

Luksus to przestrzeń

Paweł Sztejter, wiceprezes zarządu firmy Reas dostrzega, że kryteria luksusu zupełnie inaczej pojmowane są w Polsce niż w innych krajach. – W porównaniu z Europą Zachodnią, Moskwą czy przede wszystkim Stanami Zjednoczonymi, budowane przez polskich deweloperów apartamenty luksusowe są wciąż niezbyt drogie, co wynika z ceny metra kwadratowego jak i - choć trudno w to uwierzyć przeciętnemu nabywcy – niewielkiego metrażu oscylującego  granicach 80 – 150 mkw. Na świecie o prawdziwym wymiarze luksusu decyduje przestrzeń, za jaką nabywca jest gotowy zapłacić – twierdzi.

Niewielka cena z punktu widzenia zagranicznego klienta w polskich realiach i tak robi wrażenie. – Obecnie w Krakowie ceny nowobudowanych  apartamentów w luksusowych inwestycjach to koszt 14-18 tys. zł za mkw. Ceny wykończonych na rynku wtórnym mogą nawet przekroczyć barierę 20tys. zł/mkw. – podsumowuje Piotr Krochmal.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale