Dojazd na ferie pod kontrolą

archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Małopolsce rozpoczęła się akcja kontroli autokarów, którymi dzieci udają się na zimowe ferie. Inspekcja Transportu Drogowego pod lupę bierze stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierujących. W kontroli prowadzonej na zakopiance w Głogoczowie wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Bezpieczny dojazd na miejsce wypoczynku dzieci, młodzieży i towarzyszących im osób to najważniejsza kwestia w związku z rozpoczynającymi się feriami – podkreślał Adamczyk.

Bezpieczny autokar

Głównym punktem sobotniego briefingu prasowego była akcja „Bezpieczny autokar”, prowadzona od 2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego.

W jej ramach inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. Wzmożone kontrole odbywają się w „najgorętszych" okresach roku, m.in. podczas wakacji, ferii zimowych czy długich weekendów.

Pojazdy sprawdzane są w specjalnie przygotowanych punktach oraz bezpośrednio na drogach. Jak czytamy na oficjalnej stronie Inspekcji, z każdym kolejnym rokiem zwiększa się liczba rodziców zainteresowanych przeprowadzeniem kontroli autokaru, którym udają się w podróż ich dzieci.

– Kontrole nie mają na celu restrykcyjnego działania wobec kierowców czy właścicieli autobusów. Celem jest to, by autobusy były w odpowiednim stanie technicznym, nie stwarzały zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego, a szczególnie pasażerom, których wiozą – tłumaczył Adamczyk.

Kontrole do końca lutego

Dodał, że ważne, aby kierowcy autobusów wypełniali wszystkie normy - posiadali odpowiednie certyfikaty i uprawnienia, nie byli przemęczeni i byli trzeźwi.

– Przemęczenie kierowców jest często tak samo niebezpiecznie, jak jazda pod wpływem alkoholu – zaznaczył Adamczyk.

Jak poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, kontrole potrwają do ostatnich dni lutego.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale