Dojazd na ferie pod kontrolą

archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Małopolsce rozpoczęła się akcja kontroli autokarów, którymi dzieci udają się na zimowe ferie. Inspekcja Transportu Drogowego pod lupę bierze stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierujących. W kontroli prowadzonej na zakopiance w Głogoczowie wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Bezpieczny dojazd na miejsce wypoczynku dzieci, młodzieży i towarzyszących im osób to najważniejsza kwestia w związku z rozpoczynającymi się feriami – podkreślał Adamczyk.

Bezpieczny autokar

Głównym punktem sobotniego briefingu prasowego była akcja „Bezpieczny autokar”, prowadzona od 2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego.

W jej ramach inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. Wzmożone kontrole odbywają się w „najgorętszych" okresach roku, m.in. podczas wakacji, ferii zimowych czy długich weekendów.

Pojazdy sprawdzane są w specjalnie przygotowanych punktach oraz bezpośrednio na drogach. Jak czytamy na oficjalnej stronie Inspekcji, z każdym kolejnym rokiem zwiększa się liczba rodziców zainteresowanych przeprowadzeniem kontroli autokaru, którym udają się w podróż ich dzieci.

– Kontrole nie mają na celu restrykcyjnego działania wobec kierowców czy właścicieli autobusów. Celem jest to, by autobusy były w odpowiednim stanie technicznym, nie stwarzały zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego, a szczególnie pasażerom, których wiozą – tłumaczył Adamczyk.

Kontrole do końca lutego

Dodał, że ważne, aby kierowcy autobusów wypełniali wszystkie normy - posiadali odpowiednie certyfikaty i uprawnienia, nie byli przemęczeni i byli trzeźwi.

– Przemęczenie kierowców jest często tak samo niebezpiecznie, jak jazda pod wpływem alkoholu – zaznaczył Adamczyk.

Jak poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, kontrole potrwają do ostatnich dni lutego.

comments powered by Disqus