Dom im. Piłsudskiego. Ministerstwo kultury nadal czeka na odpowiedź

Dom im. J. Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Co dalej z Domem im. J. Piłsudskiego? Wyniki kontroli ministerstwa kultury wykazały liczne nieprawidłowości, jeśli chodzi o m.in. o przechowywanie i zabezpieczanie zbiorów czy to, że mieszczące się w nim Muzeum Czynu Niepodległościowego, nie było dostępne dla zwiedzających. Resort kultury wciąż czeka na odpowiedź Związku Legionistów Polskich w związku z raportem.

– MKiDN jest w kontakcie ze Związkiem Legionistów Polskich i oczekuje na odpowiedź w najbliższym czasie. Po otrzymaniu odpowiedzi z Muzeum, minister będzie mógł zając stanowisko odnośnie ewentualnych dalszych kroków względem tej placówki – informuje centrum informacyjne ministerstw kultury.

Niebawem upłynie termin, w którym ZLP ma się odnieść do wyników raportu. A ten – przypomnijmy – wskazywał liczne nieprawidłowości. Kontrolerzy negatywnie ocenili zarówno warunki zwiedzania oraz udostępniania zbiorów muzeum, jak i to, że placówka była zamknięta dla zwiedzających.

Z remontem nie będzie tak łatwo

W minionym tygodniu, magistrat otrzymał od komornika informację o wstrzymaniu czynności egzekucyjnych w związku z oświadczeniem Krystiana Waksmundzkiego.

Sąd zadecydował, że w pierwszej kolejności miasto miało prawo zająć pomieszczenia znajdujące się na różnych kondygnacjach budynku, użytkowane przez inne podmioty niż Związek Legionistów Polskich. Komornik wyznaczył im terminy wydania ich miastu – środa, 6 czerwca miała być ostatecznym terminem wejścia komornika do budynku.

„Waksmundzki wprowadza w błąd instytucje”

Waksmundzki oświadczył komornikowi, że ZLP wykorzystuje całość budynku od 1988 roku, tym samym zaprzeczył danym zawartym w inwentaryzacji budynku przekazanej miastu przez ZLP. W związku z tym oświadczeniem komornik poinformował miasto, że w tej sytuacji wstrzymuje, zgodnie z procedurą, czynności egzekucyjne – poinformował urząd miasta.

– Jest to dla nas kolejna próba przeciągania przez Krystiana Waksmundzkiego postępowań. Po raz kolejny osoba kompletnie niewiarygodna, usiłująca wprowadzić w błąd wszystkie instytucje zajmujące się tą sprawą, uniemożliwia miastu ratowanie cennego zabytku – ocenił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. – A trzeba pamiętać, że zgodnie z wpisem do ksiąg wieczystych, jesteśmy właścicielami obiektu. Uleganie manipulacjom przez instytucje jest tym bardziej zadziwiające, że znamy już wyniki kontroli, którą w ZLP przeprowadziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stwierdzające liczne nieprawidłowości i podważające obecne funkcjonowanie muzeum – dodaje.

Od lat 90-tych XX wieku Dom im. J. Piłsudskiego jest siedzibą Związku Legionistów Polskich, którego komendantem jest Krystian Waksmundzki.

W zbiorach Muzeum Czynu Niepodległościowego znajdują się m.in. sztandary Legionów Polskich, pamiątki związane z marszałkiem Piłsudskim oraz dokumenty, broń czy dzieła sztuki.

 

comments powered by Disqus