Duże zmiany na Kazimierzu. Do placu Nowego dojadą tylko mieszkańcy

fot. Materiały prasowe

Nowe znaki już wiszą, choć niektóre są jeszcze zaklejone lub zasłonięte. W poniedziałek i we wtorek wchodzą w życie spore zmiany w organizacji ruchu na Kazimierzu. Pojawią się nowe ulice jednokierunkowe, a w okolice placu Nowego będzie można wjechać tylko z abonamentem mieszkańca.

Największą zmianą będzie strefa ograniczonego ruchu, która obejmie cały obszar wokół placu Nowego, ograniczony ulicami Miodową, Krakowską, Św. Wawrzyńca i Dajwór (jak na mapie powyżej). – Strefa jest ukierunkowana na mieszkańców, w związku z czym będą tam mogli wjechać wszyscy, którzy posiadają abonament parkingowy strefy P2 – mówi Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu. Na uliczki centrum Kazimierza będą też mogły wjechać samochody służb, taksówki oraz goście hotelowi. Godziny dostaw będą obowiązywać dłużej niż w przypadku dostaw w rejon Plant, bo do 14.00.

Nowe jednokierunkowe

Urzędnicy argumentują wprowadzane zmiany z jednej strony bezpieczeństwem dużej liczby chodzących po Kazimierzu pieszych, ale też zarezerwowaniem tylko dla mieszkańców bardzo ograniczonej liczby miejsc parkingowych. To właśnie na Kazimierzu znalezienie wolnego miejsca jest szczególnie trudne, a teraz część miejsc zostanie jeszcze zlikwidowana, ponieważ nie zachowuje przepisowej szerokości chodnika.

Między innymi z tego powodu pojawią się też nowe odcinki ulic jednokierunkowych – dzięki temu uda się zachować miejsca, które przy ruchu dwukierunkowym musiały być zlikwidowane. W jednym kierunku pojedziemy teraz ulicą Halicką i Miodową (od ul. Bożego Ciała do Brzozowej).

Z kolei na ul. Św. Wawrzyńca sporą zmianą będzie odwrócenie obowiązującego dotychczas kierunku jazdy. Wjeżdżając na Św. Wawrzyńca ulicą Dajwór będziemy mogli pojechać albo w lewo do Starowiślnej, albo w prawo, do pl. Wolnica.

Parkowanie nocne

Zaparkowanie w rejonie Kazimierza ma ułatwić rozwiązanie wprowadzane na ul. Dietla. Można tam parkować na zewnętrznym pasie ruchu, w godzinach od 20 do 7. Oznakowanie zostało już zmienione, ale – jak informowali przedstawiciele ZIKiT – w miniony weekend nikt jeszcze z niego nie skorzystał.

Z przestrzeganiem wyznaczonych godzin będzie pewnie ciężko – na ulicy Starowiślnej już od pewnego czasu wyznaczone są miejsca do parkowania poza godzinami obowiązywania strefy. Praktyka jest jednak taka, że również po godzinie 10, kiedy strefa już obowiązuje, samochody pozostają na miejscu.

Lepiej uważać

ZIKiT prosi o zachowanie na Kazimierzu w najbliższych dniach szczególnej ostrożności. Doświadczenie pokazuje, że na przyzwyczajenie się do nowej organizacji ruchu kierowcy potrzebują ok. dwóch tygodni. Do tego czasu z pewnością będą się zdarzać przypadki, gdy ktoś celowo lub nieświadomie pojedzie tymi ulicami pod prąd, zgodnie z obowiązującą wcześniej organizacją ruchu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
reklama
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale