Dwa dzieła Wyspiańskiego zasilą kolekcję Muzeum Narodowego

Autoportret Stanisława Wyspiańskiego

Dwa obrazy Stanisława Wyspiańskiego trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie. Będzie je można zobaczyć od 15 stycznia na wystawie „Wyspiański. Nieznany”.

"Autoportret” z 1897 roku i „Portret doktora Jana Raczyńskiego” z 1904 roku już niedługo będzie można oglądać w MNK. Dzieła zostały zakupione dzięki dotacji resortu kultury. Póki co zostały zaprezentowane w środę 28 listopada, w siedzibie ministerstwa kultury – w 111. rocznicę śmierci artysty,

– Zwłaszcza pierwszy obraz jest niezwykle cenny dla polskiego dziedzictwa i dla naszej kolekcji. W polskich zbiorach istnieje tylko 10 autoportretów Wyspiańskiego – mówi Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

Znany tylko ze zdjęć

– Co więcej, ten autoportret nigdy nie był pokazywany publicznie, dotychczas znaliśmy go tylko ze zdjęć. Można wręcz powiedzieć, że został cudownie odnaleziony – dodaje Betlej.

Oblicze artysty, który spogląda na widza błękitnymi oczami, jest radosne i pełne energii. Jak w większości swych obrazów poświęconych człowiekowi, Wyspiański wybrał neutralne tło, a kadr jest niezwykle bliski, pozwalający skoncentrować się na psychice portretowanego.

Obraz był własnością Ferdynanda Hoesicka –  polskiego księgarza, wydawcy, pisarza, historyka literatury. Prawdopodobnie już w roku 1902, posłużył za ilustrację tekstu poświęconego Wyspiańskiemu w dodatku „Życie i Sztuka” do czasopisma „Kraj”, wydanego w Petersburgu w styczniu 1902 roku.

Po raz drugi zdjęcie tego pastelu Hoesick reprodukował w tekście wspomnieniowym o Wyspiańskim, kilka dni po śmierci artysty („Świat. Pismo Tygodniowe Ilustrowane” z 7 grudnia 1907 r., Kraków).

Wzmianki  o portrecie pojawiły się w literaturze po roku 1907 dwukrotnie: w monografii „Stanisław Wyspiański” autorstwa Heleny Blum w r. 1963 i w albumie „Świat Wyspiańskiego” Janusza Wałka w r. 1993.

Warto podkreślić, że Wyspiański tworzył własne portrety rzadko. Powstawały
w ważnych momentach jego życia i miały charakter symboliczny.

Wyspiański na nowo

Nowe nabytki MNK krakowianie będą mieli okazję zobaczyć już od 15 stycznia. W 150. rocznicę urodzin artysty zostanie otwarta ekspozycja „Wyspiański. Nieznany”. Znajdą się na niej dzieła graficzne oraz te związane z sztuką książki - w tym również biblioteka artysty oraz prace wcześniej nie eksponowane publicznie. Główną rolę wśród tych ostatnich będą pełnić zakupione dzisiaj portrety.

Muzeum Narodowe w Krakowie ekspozycję otworzy 15 stycznia 2019 roku, w 150. rocznicę urodzin artysty. Przypomnijmy, że w Gmachu Głównym rok temu otwarto wystawę „Wyspiański”. Do tej pory odwiedziło ją prawie 200 tysięcy widzów.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale