Dwa miliony dla Nowej Huty. Na co je przeznaczyć?

fot. Archiwum

ZIKiT ogłosił właśnie drugą edycję programu „Nowa Huta Dziś”. Mieszkańcy mogą wskazać, które chodniki najpilniej wymagają remontu. Niestety, w tym roku na ten cel – podobnie jak przed rokiem – znalazły się dwa miliony złotych, a potrzeby są o wiele większe.

Pierwsza edycja programu odbyła się w ubiegłym roku. Ma on pewne cechy Budżetu Obywatelskiego: tu również mieszkańcy proponują zadania do wykonania w ramach określonej przez miasto kwoty. Inaczej wygląda jednak proces podejmowania decyzji – najpierw zgłoszenia są przyjmowane i weryfikowane, a później dzielnice układają je w listy rankingowe, z których najpilniejsze zgłoszenia są przeznaczane do realizacji jeszcze w tym samym roku.

– Za kwotę blisko 2 milionów złotych wyremontowanych zostało 4 000 metrów kwadratowych chodników. Teraz są komfortowe, przyjazne dla wózków dziecięcych czy inwalidzkich – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Dzięki programowi z nowego chodnika piesi mogą korzystać m.in. przy ul. Żeromskiego i na os. Kolorowym. Uzupełniona w systemie nakładkowym została też nawierzchnia na ul. Medweckiego – bo zgłoszenia nie muszą koniecznie dotyczyć tylko chodników.

Kropla w morzu

O tym, że potrzeby są bardzo duże, świadczy sam fakt, że w minionym roku weryfikację przeszły projekty na kwotę ok. 19 milionów złotych. Realizacji doczekała się więc tylko jedna dziesiąta z nich. Pozostałe czekają na szansę w kolejnych edycjach – to m.in. remonty chodników przy ulicach Fatimskiej, Mierzwy, Bieńczyckiej czy na os. Wandy, a także wymiana nawierzchni ulic Samorządowej, Łuczanowickiej, Twaroga, Uniwersału Połanieckiego czy Kalwińskiej.

– Zainteresowanie było bardzo duże. Udało nam się przeprowadzić prace w miejscach najbardziej uderzających w oczy i doskwierających mieszkańcom. Chodniki były tam już w bardzo złym stanie. Ale zależałoby nam na tym, żeby tych środków finansowych było więcej. Dwa miliony to nie jest duża kwota – mówi nam Stanisław Moryc, przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. To w niej mieszkańcy okazali się najbardziej aktywni, co widać po mapie pełnej zgłoszeń. W pozostałych nowohuckich dzielnicach było ich o wiele mniej.

Druga szansa

Teraz mieszkańcy mają szansę na to by wesprzeć swoim głosem któryś z niezrealizowanych dotychczas projektów lub dopisać do listy kolejne zadania. Mogą to zrobić przez formularz dostępny na stronie ZIKiT.

Mieszkańcy na głosowanie i zgłaszanie pomysłów zadań mają czas do 13 kwietnia. Później do 11 maja wszystkie zadania zostaną zweryfikowane przez inspektorów ZIKiT, a później przez radnych dzielnicowych. Prace rozpoczną się jeszcze przed wakacjami – zapowiada Michał Pyclik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny Mistrzejowice Bieńczyce Wzgórza Krzesławickie Nowa Huta
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale