Dwie historie i spektakl Stuhra w Operze Krakowskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Opera Krakowska rozpoczyna nowy sezon. Na afiszu pojawią się cztery premiery i wiele innych artystycznych projektów. „Dwie historie – jeden taniec” czy „Pieśń – Teatr Słowa” to tylko niektóre propozycje na najbliższe miesiące.

Problemy życia codziennego opowiedziane poprzez taniec. Taka historia zostanie przedstawiona w pierwszej premierze „Dwie historie – jeden taniec”. Spektakl baletowy po raz pierwszy będzie można zobaczyć 29 października. Autorem choreografii jest Jacek Tyski, tancerz i choreograf, solista Polskiego Baletu Narodowego.

– Nie jest to projekt łatwy, a bardzo wymagający – mówi Jacek Tyski. – Po raz pierwszy miałem okazję zderzyć się z jazzową muzyką.

Zobaczymy balet w dwóch aktach do muzyki skomponowanej i wykonywanej na żywo przez Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego.

Muzyczne arcydzieła

10 grudnia odbędzie się inauguracja cyklu koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”. Pierwszy z nich nosi tytuł „W kręgu słowiańskiej liryki wokalnej”. Wraz z solistami Opery Krakowskiej wystąpią goście specjalni, interpretatorka dzieł Chopina prof. Mariola Cieniawa i Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela.

– Jestem przekonany, że to będzie niezwykły projekt – mówi dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak. – To cykl pięciu artystycznych projektów, podczas których będziemy się cieszyć słuchaniem pieśni z najdalszych zakątków świata.

Kolejne koncerty – 19 lutego, 11 marca i 23 kwietnia odbędą się w Kopalni Soli w Wieliczce w Komorze Jana Haluszki. Publiczność usłyszy wówczas arcydzieła twórców pieśni francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

Spektakl w reżyserii Stuhra

2 grudnia czeka nas premiera pierwszej realizacji operowej Jerzego Stuhra. To „Don Pasquale” G. Donizettiego. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, a w partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia.

W grudniu widzowie będą mieli możliwość odkrycia tajemnic opery. 10 grudnia po raz kolejny odbędzie się Dzień Otwarty Opery Krakowskiej (10.00-14.00). W gmachu Opery znajdą się specjalnie przyporządkowane określonym spektaklom strefy. Zostaną również wyznaczone szlaki, dzięki którym będzie można zwiedzać obiekt.

 

News will be here