Dyrektor MNK: „Jestem zaniepokojony zamieszaniem wokół zakupu kolekcji Czartoryskich”

Andrzej Betlej, dyrektor MNK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie postanowił zabrać głos w sprawie zakupu przez państwo kolekcji Czartoryskich. W swoim oświadczeniu Andrzej Betlej przyznał, że – z punktu bezpieczeństwa zbioru sztuki- to dobra decyzja.

– Przez wiele dziesięcioleci pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sprawowali z najwyższą starannością opiekę nad kolekcją, w ostatnich latach nawet wówczas kiedy Muzeum nie dysponowało możliwościami pełnej kontroli nad nią – zaznacza w swoim oświadczeniu Andrzej Betlej, dyrektor MNK. Informuje, że decyzje o wypożyczeniach poszczególnych dzieł mogły być i były podejmowane z pominięciem muzeum.

„To dobra decyzja”

Betlej podkreślił jednak, że jest zaniepokojony medialnym zamieszaniem w związku z zakupem przez państwo kolekcji Czartoryskich. Jednak dodaje, że kwestia jej bezpieczeństwa została mu przekazana jako „najistotniejsza i najbardziej paląca kwestia jego misji na stanowisku dyrektora”. Przekazanie cennych dzieł i przedmiotów wyeliminowało ryzyko jej utraty przez sprzedaż czy wywóz za granicę.

– Wielokrotnie publicznie wyrażałem opinię, że z punktu widzenia bezpieczeństwa tego bezcennego zbioru sztuki, jest to najlepsze rozwiązanie, a zasadność tego zakupu nie budzi najmniejszych wątpliwości – podkreśla Betlej.

Pod koniec grudnia 2016 państwo za 100 mln euro kupiło należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję za 100 mln euro, w tym „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci.  W środę posłowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że partia ma zamiar złożyć do prokuratury i CBA zawiadomienie ws. zakupu kolekcji Czartoryskich. Minister kultury Piotr Gliński podczas briefingu określił sprawę mianem „bulwersującej”.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale