Dyrektor MNK: „W 2019 wejdziemy do prawdziwego skarbca”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W środę poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Oficjalne otwarcie nastąpi w grudniu 2019 roku. Jak ocenia dyrektor MNK Andrzej Betlej, teraz rozpocznie się „bardzo ciężka praca”.

Konkursowy projekt obejmował kilka przestrzeni Pałacu Książąt Czartoryskich. Zwycięzcą konkursu okazała się firma Art Fm, której projekt zakłada interaktywne oświetlenie, specjalną salę do eksponowania „Damy z gronostajem” oraz powstanie kawiarni i sklepu muzealnego. Laureatów czeka spore wyzwanie, jakim jest połączenie tradycyjnego charakteru kolekcji Czartoryskich z jej nowoczesną aranżacją.

Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie zapewnia, że w grudniu 2019 roku budynek zostanie udostępniony publiczności.

– Przed nami bardzo ciężka praca. W ciągu najbliższych tygodni rozpoczynamy współpracę przy podpisaniu ostatecznej umowy ze zwycięzcą konkursu. Następnie czeka nas projektowanie obejmujące nie tylko sferę scenografii, ale też warstwy architektonicznej – mówi.

Zwycięski projekt zakłada ulepszenie wentylacji w istniejącym budynku. Następnie wybrany zespół razem z kustoszami muzeum będzie musiał doprojektować niektóre elementy w pozostałych salach.

Tradycja połączy się z nowoczesnością

Dyrektor MNK przyznał, że podstawowym problemem w konkursie było łączenie dwóch elementów – tradycji wynikającej z charakteru kolekcji i wymogów nowoczesnego muzealnictwa.

– Kolekcja jest jak skarbiec – mówi. – Wchodząc na trwającą w Arsenale wystawę „Najcenniejsze” odnosi się wrażenie, że trafiło się do kunstkamery pełnej dzieł sztuki i innych dzieł. Pierwsza część wystawy w pałacu musi się odwoływać do tradycji przeszłości i zachowywać wymogi współczesnego muzealnictwa. Na drugim piętrze znajdzie się galeria malarstwa, rzeźb i tkanin, które muszą zostać odpowiednio wyeksponowane.

Mowa o przestrzeni, która przyciągnie widzów. – Nie będzie to zwykłe powieszenie obrazów, jakie miało miejsce na samym początku. Będziemy mieli do czynienia z nowoczesną, ale obdarzoną charakterem galerią malarstwa – podsumowuje.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale