Dzieje się w Muzeum AK

fot. ze zbiorów Marka Ney-Krwawicza/Muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" jest jedyną tego typu instytucją w Polsce. Od 14 lat promuje ono wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Tego lata muzeum poszło na całość – jednocześnie prezentuje aż 6 wystaw, a przy tym organizuje półkolonie dla dzieci i oprowadza krakowian po mieście.

Prezentowaliśmy już wystawę czasową „Burza we Lwowie”, którą otwarto 22 lipca, oraz planowane wydarzenia z okazji rocznicy powstania warszawskiego, w tym spacery po mieście z przewodnikiem. To jednak nie wszystko. Wystawa „Życie codzienne żołnierzy 1 Korpusu PSZ”, prezentowana w salach wystawowych Komitetu Kopca Kościuszki, została przedłużona o miesiąc. A 3 sierpnia o godzinie 10:30 muzeum otworzy kolejną ekspozycję z okazji 100-lecia Czynu Legionowego.

Legioniści w Muzeum AK i na ulicach Krakowa

Patrzę na was jako na kadry, z których ma się rozwinąć przyszła armia polska” – powiedział Józef Piłsudski 3 sierpnia 1914 roku do członków Związków Strzeleckich i Polskich Drużyn Strzeleckich zebranych w krakowskich Oleandrach. Trzy dni później z Krakowa do rosyjskiego zaboru wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa. Wkrótce w ślad za nią ruszyły inne oddziały, przekształcone potem w Legiony Polskie.

Wystawa „Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej” podzielona jest na dwa moduły. Pierwszy z nich poświęcony zostanie Emilowi Fieldorfowi. Nosi on tytuł „Emil Fieldorf – legionista” i będzie prezentowany w siedzibie muzeum, przy ulicy Wita Stwosza 12. Muzeum Armii Krajowej otrzymało od rodzin legionistów pamiątki, które nigdy wcześniej nie miały publicznej odsłony. Wraz ze zdjęciami tworzą one wzruszającą i pouczającą ekspozycję, która pokazuje heroizm i patriotyzm generała „Nila”.

– „Nilowi” jako patronowi muzeum poświęcamy więcej miejsca. Będziemy prezentować zachowane po nim pamiątki. Natomiast część plenerowa składa się z informacyjnych plansz – mówi Piotr Koziarz z Muzeum AK.

Część plenerowa to właśnie drugi moduł wystawy, który poświęcony będzie kilkunastu żołnierzom Podziemia, członkom Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Legionów Polskich. Ich biogramy opracowali historycy z całego kraju. Ta część ekspozycji prezentowana będzie przez dziesięć dni, kolejno w każdym z miejsc:

  • Od 3 sierpnia do 12 sierpnia na Plantach przy ul. Basztowej,

  • Od 12 sierpnia do 22 sierpnia przy pętli w Łagiewnikach,

  • Od 22 sierpnia do 1 września przy Placu Centralnym,

  • Od 1 września do 11 września przy Biprostalu,

  • Od 11 września do 22 września na pętli tramwajowej Krowodrza Górka.

Broń na piedestale

W sierpniu dzięki Muzeum AK będzie można zobaczyć aż 6 wystaw. Prócz już wspomnianych („Burza we Lwowie”, „Dni Powstania”, „Żołnierze Legionów...”, „Życie codzienne żołnierzy...") oraz ekspozycji stałej, prezentowana jest również Kanadyjska kolekcja broni dr. Stanisława Wcisły. Na kolekcję składają się 193 sztuki broni długiej i 49 sztuk broni krótkiej oraz kilkanaście bagnetów, a także hełmy i elementy ekwipunku. Z tych zbiorów Muzeum AK prezentuje broń strzelecką.

– Broń pochodzi z okresu między rokiem 1914 a latami 70. XX wieku. Niektóre z prezentowanych eksponatów były wykorzystywana podczas walk – opowiada Piotr Koziarz z Muzeum AK. – Pan Stanisław Wcisły, pochodzący z terenów Krakowa, kolekcjonował nie tylko stare okazy, ale zakupywał również broń, która wówczas była nowa. W sumie eksponaty zajmują u nas aż 14 gablot – dodaje.

Wystawę uzupełnia kolekcja guzików wojskowych i urzędniczych z całego świata, która liczy około 500 sztuk. Broń i guziki zostaną w Muzeum AK do końca roku.

Nie tylko wystawy

W sierpniu Muzeum AK organizuje również półkolonie dla dzieci, podczas których poznają one historię miasta i kraju. Zwiedzanie miejskich zakątków z przewodnikiem pozwoli na poznanie ciekawostek z życia Krakowa. Uczestnicy odwiedzą jednostkę wojskową, wezmą udział w warsztatach i grach terenowych. Zapisy pod adresem: rezerwacja@muzeum-ak.pl

Poszczególne turnusy odbędą się w dniach:
4 – 8 sierpnia
11 – 14 sierpnia
18 – 22 sierpnia
25 – 29 sierpnia

News will be here