Dzieło Wyspiańskiego idzie pod młotek. Zostanie sprzedane za 2 miliony?

fot. materiały prasowe

Dzieło Stanisława Wyspiańskiego trafi na aukcję. 14 grudnia w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie odbędzie się licytacja obrazu „Macierzyństwo”. Cena wywoławcza to 800 tys. zł, ale szacuje się, że obraz może zostać sprzedany nawet za 2 miliony złotych.

„Macierzyństwo” to dopiero drugie dzieło Stanisława Wyspiańskiego, które można nabyć na aukcji. Licytacja odbędzie się 14 grudnia w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie.

– Cena wywoławcza wynosi 800 tys. złotych. Szacuje się, że obraz może zostać sprzedany nawet w przedziale od 1,4 do 2 milionów złotych – informuje Joanna Andruszko z Desa Unicum.

Przez wiele lat wspomniane dzieło było uznane za zaginione, a po raz pierwszy trafił na aukcję w 2007 roku. Do tej pory nie było wystawiane na sprzedaż. Na obrazie widnieje żona artysty – Teodora Teofilia Pytko, która trzyma na rękach jedno z trojga ich dzieci.

Oprócz obrazu Wyspiańskiego, wśród licytowanych prac znajdzie się m.in. dzieło Juliana Fałata „Po polowaniu w Hubertusstock”, wyceniane na milion złotych czy „Grupa dzieci z koszykiem owoców” Tadeusza Makowskiego, znajdująca się wcześniej w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie. Szacuje się, że wartość obrazu może wynieść nawet 1,5 mln złotych.Po sztukę Wyspiańskiego do Muzeum Narodowego


Przypominamy, że sztukę Wyspiańskiego można poznać bliżej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pod koniec listopada otwarto wystawę "Wyspiański", na której znajduje się prawie 500 dzieł mistrza.

– Czekaliśmy na tę wystawę, chociaż należy ona do trudnych. Jak można bowiem przedstawić tak wielką i różnorodną postać z dorobkiem, którego nie jesteśmy w stanie ogarnąć? – zastanawia się Andrzej Betlej, dyrektor MNK. – „Wyspiański” to chronologiczna narracja, pokazująca najważniejsze zjawiska w jego twórczości.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale