Dzień dobry LoveKraków.pl: Caritas z piłą w ręce

We wtorkowej prasie przeczytacie o kontrowersyjnej wycince drzew, jakiej dopuściła się Caritas, idących jak po grudzie pracach nad budową superścieżki pomiędzy rondami Grzegórzeckim i Mogilskim i sytuacji na budowie hotelu i apartamentowca na Stradomiu. Dzień dobry!

Poniedziałek na naszym portalu:

Stare miasto zawalczy o częściową prohibicję:

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/stare-miasto-zawalczy-o-czesciowa-prohibicje_26792.html

Legalizowanie nielegalnego:

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/legalizowanie-nielegalnego_26752.html

Marszałek apeluje do rządu ws. nowych norm jakości węgla:

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/marszalek-apeluje-do-rzadu-ws-nowych-norm-jakosci-wegla_26802.html

We wtorek rusza remont ul. Łepkowskiego. Będą zmiany w organizacji ruchu:

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/we-wtorek-rusza-remont-ul-lepkowskiego-beda-zmiany-w-organizacji-ruchu_26785.html

Wtorek na LoveKraków.pl:

Utrudnienia na Kazimierzu. Dwa miesiące bez miejsc parkingowych

Przejazd jest, ale jakoby go nie było

Pilchem wciąż interesują się w prokuraturze

„Nie ma powtórki z pierwszego przetargu”. Kiedy przebudowa schroniska dla zwierząt?

Przegląd prasy

Gazeta Wyborcza: Caritas z piłą w ręce

Ta sprawa wstrząsnęła mieszkańcami Bronowic. Caritas wycięła 200 drzew przy ul. Starego Dębu, mało tego, wciąż słychać ryk pił spalinowych. W miejscu wycinki organizacja chce postawić 10 bloków. Jak się okazuje Caritas wystąpiła do dyrekcji Lasów Państwowych z wnioskiem o wyłączenie produkcji leśnej, co de facto oznacza zgodę na prowadzenie wycinki, jednak jednym z warunków jest uzyskanie świadectwa legalności pozyskanego drewna. O nie kościelna organizacja musiała ubiegać się w Zarządzie Zieleni Miejskiej. Caritas złożyła wniosek, a po pewnym czasie go wycofała. ZZM postanowił sprawdzić, co dzieje się na działce i na miejsce wysłał przyrodnika, który stwierdził, że na kościelnej działce występują chronione gatunki roślin i zwierząt i, że pomimo braku legalizacji drewna wycinka trwa w najlepsze. Co bardziej bulwersujące, drzewa zostały wycięte też na fragmencie terenu, na którym wycinka nie mogła być prowadzona. O wycinkach ZZM zawiadomił policję i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Gazeta Krakowska: Superścieżka superwolno. Nic nie dzieje się między rondami

Na budowie superścieżki pomiędzy rondami Mogilskim i Grzegórzeckim cisza. Zgodnie z planami przestrzeń wzdłuż wschodniej pierzei al. Powstania Warszawskiego miała się zazielenić, a tymczasem jedynym efektem prac jest oddany w ubiegłym roku skwer Eilego. Jak czytamy w „Krakowskiej” prace skupiają się głównie na projektowaniu kolejnych etapów inwestycji, m.in. przebudowie skrzyżowania al. Powstania Warszawskiego z ul. Sądową. W tym przypadku dokumentacja ma być gotowa do końca września. Ślimaczą się prace przed jednym z „żyletkowców”, przy którym przestrzeń ma zyskać krzewy, polany z ozdobnych traw. Roboty nie ruszyły, a urzędnicy nie precyzują kiedy w ogóle mogłyby się rozpocząć. Odległe są też perspektywy rewitalizacji terenów przy ul Kordylewskiego. Budynek należy do Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która co prawda wydała zgodę na budowę, ale wpłynęły odwołania, więc decyzja nie jest prawomocna.

Dziennik Polski: Mieszkańcy liczą na wstrzymanie budowy apartamentów pod Wawelem

Choć, jak wynika z obserwacji mieszkańców budowa hotelu i apartamentowca przy ul. Stradomskiej została wstrzymana to deweloper nie rezygnuje ze swoich planów i przedstawia szczegóły – mają tam powstać restauracje, bar i strefa rekreacyjna. Przypomnijmy, na placu budowy przy ul. Stradomskiej 12-14, gdzie firma Angel Poland chce wybudować hotel, apartamentowiec i parking na 150 miejsc znaleziono ponad 1500 ludzkich szkieletów. Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wyniku jego interwencji posadę stracił Jan Janczykowski – Wojewódzki Konserwator Zabytków. Podległa MKiDN Magdalena Gawin, Generalna Konserwator Zabytków wytknęła Janczykowskiemu rażące zaniedbania w sprawie inwestycji na Stradomiu i zadecydowała o wszczęciu postępowań o nieważności decyzji WKZ. To jednak nie zniechęca dewelopera. Jak zapowiada jego przedstawicielka, przez kilka miesięcy będą kontynuowane badania archeologiczne, a budowa apartamentowca najprawdopodobniej rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

comments powered by Disqus