Dzień dobry LoveKraków.pl: Magistrat: Koniec z upraszaniem i wzywaniem

Mamy piątek, 22 lutego. Po kilku dniach wiosny, wróciła do nas zima. Pada śnieg, temperatura oscyluje wokół zera, na dodatek wieje lodowaty wiatr. Dlatego poranek dobrze zacząć od ciepłej herbaty. Dzień umilić może także nasz codzienny przegląd prasy, w której przeczytacie m.in.  o: końcu urzędniczej nowomowy i kłopotem z wiaduktem w Batowicach.

Dziś w LoveKraków.pl przeczytacie:

Co dalej z powiększeniem lasu w Witkowicach?

Rowery cargo pomysłem na dostawy w centrum?

Prawie 7000 osób zobaczyło World Press Photo w Nowohuckim Centrum Kultury

W czwartek pisaliśmy o:

Miasto nie składa broni w walce o nocną prohibicję:

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/miasto-nie-sklada-broni-w-walce-o-nocna-prohibicje_29303.html

Trasa Pychowicka. "Kraków dla mieszkańców" chce konsultacji społecznych:

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/trasa-pychowicka-krakow-dla-mieszkancow-chce-konsultacji-spolecznych_29249.html

Siedmiu nieobecnych wiślaków. Emmanuel Kumah przechodzi badania:

http://sport.lovekrakow.pl/aktualnosci/siedmiu-nieobecnych-wislakow-emmanuel-kumah-przechodzi-badania_29306.html

Pączkowy kalkulator od krakowskiego start-upu:

http://biznes.lovekrakow.pl/aktualnosci/paczkowy-kalkulator-od-krakowskiego-start-upu_29285.html

Przegląd prasy

Gazeta Wyborcza: Magistrat: Koniec z upraszaniem i wzywaniem

Krakowscy urzędnicy przemówią po ludzku. Prezydent Jacek Majchrowski powołał w tym tygodniu zespół zadaniowy do spraw obsługi mieszkańców. Jednym z jego celów jest uproszczenie i „humanizowanie” urzędniczej nowomowy, z którą kłopot mają nawet sami pracownicy magistratu. – Zdarza się, że gdy na moje biuro trafia do podpisu dokument, dzwonię do dyrektora wydziału i proszę o wytłumaczenie, bo treść pisma jest dla mnie niezrozumiała – przyznaje Wyborczej wiceprezydent Bogusław Kośmider. Michał Rusinek, literaturoznawca i felietonista wskazuje, że hermetyczny język jest przykładem dehumanizacji. Dlatego z urzędniczego słownika znikną zwroty „uprasza się” i „wzywamy do wyjaśnienia”. Zamiast nich będą „prosimy” i „zapraszamy na spotkanie”. Uproszczony zostanie nie tylko język urzędowych pism, ale i ten codzienny, stosowany w relacjach urzędnik-klient. „Normalizacja” rozpocznie się od wydziału komunikacji, później przyjdzie czas na wydział mieszkalnictwa.

Dziennik Polski: Drugi przetarg na wiadukt w Batowicach pod znakiem zapytania. Ceny drastycznie rosną

Wiadukt w Batowicach to jeden ze strategicznych punktów komunikacji pomiędzy Krakowem, a Zielonkami. W ciągu dnia przejeżdża nim kilkanaście tysięcy samochodów z ościennych gmin. Jego stan pozostawia wiele do życzenia. Dwa lata temu trzy samorządy – miasto Kraków, gmina Zielonki i powiat krakowski podpisały porozumienie o wspólnej budowie węzła komunikacyjnego. Rok temu Zielonki, jako partner wiodący ogłosiły przetarg na budowę węzła, jednak nie udało się go rozstrzygnąć, bo oferty o ponad 10 mln. zł przekraczały szacunki samorządu. W grudniu rozpoczęto kolejne postępowanie, ale i tym razem urzędnicy przecierali oczy ze zdumienia. Okazało się, że ceny są jeszcze wyższe. Najniższa z ofert opiewa na 31 mln. Inwestycja jest skomplikowana i droga. Zakłada m.in. budowę nowego, 34-metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi, łączącego ul. Powstańców w Krakowie z drogą powiatową w Batowicach i Dziekanowicach, wraz z nowym układem komunikacyjnym przyległym do wiaduktu. W jego skład mają wejść trzy ronda i fragment drogi.