Dzień dobry LoveKraków.pl: Wolność poszła do remontu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
We wtorkowych wydaniach dzienników przeczytacie m.in. o wolności, która poszła dp remontu i nie wróciła, mieszkańcach Skawiny mających dosyć nielegalnych wysypisk i niepewnych listach do wyborów samorządowych. Dzień dobry!

Poniedziałek na LoveKraków.pl:


Wojewoda nakazuje m.in. usunięcie strefy. ZIKiT odpowiada

Radca prawny przejmie stery ZIKiT

Cytat z kultowego filmu zapowiedzią krakowskiego przystanku


Stolarczyk nie chce piłkarzy, którym zależy tylko na promocji i zarobkuDziś na naszym portalu:

Elżbieta Koterba: Nigdy nie udało nam się wygrać sprawy ze względu na ład przestrzenny [Rozmowa]

Droga dla pieszych czy nie tylko? Co w praktyce oznacza decyzja wojewody?

Nowa Huta Przyszłości. Najważniejsze jest to czego nie widać [ROZMOWA]


Przegląd prasy

Gazeta Wyborcza: Wolność poszła do remontu

W liceum przy ul. Studenckiej zawisła tablica poświęcona Bogdanowi Łyszkiewiczowi, liderowi Chłopców z Placu Broni, których piosenka "Kocham Wolność" stała się nieformalnym hymnem opozycji demokratycznej. Gdy wieszano tablicę na ścianie na przeciw sekretariatu uczniowie ówczesnego gimnazjum zaprosili pozostałych muzyków Chłopców i odśpiewali słynną piosenkę, żegnając równocześnie wieloletnią dyrektor placówki – Gabrielę Olszowską. Zimą nowy dyrektor już 42 Liceum Ogólnokształcącego (w ramach reformy istniejące gimnazjum przekształciło się w ten typ szkoły) usunął kilka tablic pamiątkowych, w tym tą poświęconą Łyszkiewiczowi. Oficjalnie powodem był przeprowadzany remont, który zakończył się w ferie. Od tego czasu tablica nie powróciła na miejsce. Pozostałe tablice zawisły z powrotem na ścianach oprócz tej jednej. – Widać jakiś problem jest – tłumaczą Wyborczej rodzice uczniów. Co na to szkoła? Wicedyrektor Iwona Eigenfeld-Huper tłumaczy, że szkoła przygotowuje się do kolejnego remontu, a poza tym na powieszenie tablicy musi wydać zgodę.... konserwator zabytków.

Dziennik Polski: Ciągle daleko do wspólnych list

W Dzienniku o rozmowach pomiędzy partiami opozycyjnymi, a prezydentem Jackiem Majchrowskim na temat wspólnych list w nadchodzących wyborach. Ich wynik jest trudny do przewidzenia, a powstanie ewentualnej koalicji mało prawdopodobne. Prezydent stawia warunek – chce, by w nazwie wspólnego komitetu znalazło się jego imię i nazwisko. A to postulat trudny do zaakceptowania przez władze Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Kolejna przeszkoda to kłopot z podziałm miejsc na listach. Działaczom trudno dojść do porozumienia kto będzie pierwszy, a kto zajmie ostatnie miejsce w ramach jednego komitetu, a co dopiero w szerokiej koalicji. W PO coaz częściej słychać sygnały, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby powołanie własnego kandydata i wystawienie własnych list koalicji Platformy i Nowoczesnej. W kuluarach mówi się też, że prezydent zasiadł do rozmów, bo w przyszłym tygodniu planowane jest głosowanie nad absolutorium dla Jacka Majchrowskiego.

Gazeta Krakowska: Pikiety przeciw wysypiskom

Po ostatnim pożarze składowiska odpadów mieszkańcy zapowiadają wyjście na ulice. Mają dosyć nielegalnych składowisk i zanieczyszczania powietrza. Pikiety będą dwie – w środę i w czwartek. Obie wiążą się z wynikami badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które wykazały niebezpieczne substancje w pobliżu skawińskich zakłądów przemysłowych, oraz groźnym pożarem składowiska odpadów w ubiegły piątek. Organizatorami są Skawiński Alarm Smogowy i grupa dyskusyjna "Skawińskie Mamy". Mieszkańcy wręczą petycje i czerwone kartki władzom miasta i radnym. Jak mówią, samorządowcy wielokrotnie zawidli ich zaufanie, nie potrafiąc zapewnić im bezpieczeństwa.comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale