Ekolodzy chcą parku na całym terenie w obszarze ul. Rajskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody ponownie zabrakło głos w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon ulicy Rajskiej”. Ekolodzy podtrzymują swoje zdanie, że najlepszych rozwiązaniem jest utworzenie parku miejskiego na całym obszarze od ulicy Karmelickiej do ulicy Dolnych Młynów. Zapewniają także, że ich obowiązkiem jest podtrzymanie starań o utworzenie parku o maksymalnej wielości.

Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody od początku postulowało urządzenie parku na całej działce między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów (z ewentualną niską zabudową od strony ul. Karmelickiej pod warunkiem zapewnienia do niego dostępu od strony ulicy i mieszczącej funkcje powiązane z parkiem takie jak np. kawiarnia, pawilon wystawowy).

Jak zaznaczają, zgodnie z ustaleniami Biura Planowania Przestrzennego, Komisji Planowania Przestrzennego oraz Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa, uwzględniając częściowo społeczne postulaty o przeznaczeniu terenu pod zieleń, działkę podzielono, wskazując 30% powierzchni pod zabudowę, a 70% na cele parkowe. Równocześnie padło zapewnienie ze strony miejskich planistów o zachowaniu istniejącej zieleni skweru wzdłuż ulicy Czarnowiejskiej (tak był on oznaczony w 1 wersji planu), z którego to ustalenia obecnie się wycofano. Ponadto wprowadzono zabudowę także na zachodnim krańcu działki.

– Tymczasem Komisja Planowania wskazała 30% zabudowy tylko od strony ul. Karmelickiej. Towarzystwo przyjęło te rozwiązania do wiadomości, rozumiejąc, że władze miasta Krakowa nie są skłonne zrezygnować z zabudowy terenu ale nie zmieniło stanowiska i nie zrezygnowało z postulatu wyznaczenia parku na całej powierzchni działki, dowodem czego są pisma opublikowane na http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=71186 – napisali w oświadczeniu.

Wykonano koncepcję

Na prośbę Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody została nieodpłatnie wykonana koncepcja parku, w granicach przedstawionych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Rejon ulicy Rajskiej". Koncepcja została przekazana do Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Zieleni Miejskiej. Jednocześnie Towarzystwo informowało, że w przypadku uwzględnienia postulatu poszerzenia powierzchni parku, jest gotowe w krótkim czasie uzupełnić koncepcję o pozostały teren.

– Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody cały czas podtrzymuje swoje zdanie, że najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie parku miejskiego na całym obszarze od ul. Karmelickiej do ul. Dolnych Młynów. Uważamy ponadto, że ponieważ nieruchomość nadal jest własnością Gminy Kraków, a Instytutu Pamięci Narodowej nie podjął działań w sprawie zakupu nieruchomości oraz wydania pozwolenia na budowę, naszym obowiązkiem jest podtrzymanie starań o utworzenie parku o maksymalnej wielkości – podsumowali.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto