Ekrany akustyczne nie ochronią Klin

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak zauważył Bogusław Kośmider, krakowianie w Barometrze Krakowskim wskazali hałas jako jedną z najgorszych wad mieszkania w mieście. Zdaniem przewodniczącego osiedle Kliny jest takim miejscem, gdzie szum z autostrady i ul. Zakopiańskiej przeszkadza w życiu. Pomóc mogłyby ekrany akustyczne.

O hałasie w mieście pisaliśmy nie raz. Jest on równie szkodliwy na dłuższą metę jak smog. O ile niewiele da się zrobić przy najważniejszych arteriach samochodowych w Krakowie, tak mieszkańcy osiedli, zwłaszcza tych peryferyjnych mogą oczekiwać, że w ich miejscu zamieszkania będzie ciszej. Mimo wszystko są takie rejony, które sąsiadują z A4, w tym część Klin. Rozwiązaniem problemu mogłyby być ekrany akustyczne. Jednak aby je postawić, muszą zostać spełnione pewne warunki.

Przede wszystkim poziom hałasu musi wynosić 64 dB (średnia długookresowa). Sporządzona kilka lat temu mapa akustyczna Krakowa wykazuje, że hałas z autostrady nie obejmuje zabudowań tego swoszowickiego osiedla. Innymi słowy – normy nie są przekroczone.

Drugim źródłem hałasu jest ul. Zakopiańska. Tutaj jednak nie ma żadnych wątpliwości. Wszelkie normy są przekroczone o 11-16 dB. Oznacza to, że jeśli urzędnicy kierowaliby się jedynie poziomem hałasu, ekrany mogłyby powstać. Jest jednak jedno ale.

Bez priorytetu

Jak informuje prezydent Jacek Majchrowski, miasto przyjęło program ochrony środowiska przed hałasem. – Określono w nim potrzeby i kolejność podejmowania działań mających na celu przywrócenie dopuszczalnych norm hałasu – czytamy w odpowiedzi na interpelację Bogusława Kośmidera.

Jednak, aby dany obszar był potraktowany priorytetowo, nie może być tam tylko głośno, ale również musi żyć tam odpowiednia liczba osób (współczynnik M). Zdaniem prezydenckich urzędników rejon ul. Zakopiańskiej na os. Kliny ma mały wskaźnik M.

Dlatego w ciągu najbliższych dwóch lat nie można się spodziewać żadnych rozwiązań dla tego obszaru. Dopiero nowa perspektywa liczona od 2018 roku, która sięga do nawet 2033, może przynieść efekty. Co może zrobić miasto? Zastosować nawierzchnię o obniżonej hałaśliwości czy egzekwować ograniczenia prędkości. O ekranach mowy nie ma.

Zaktualizują plan

Urzędnicy chcą w tym roku rozpocząć aktualizację mapy akustycznej Krakowa. – Ponownie zostanie przeanalizowany klimat akustyczny miasta, w tym wpływ A4 i ul. Zakopiańskiej na zabudowę os. Kliny oraz potrzeba realizacji tam zabezpieczeń akustycznych – stwierdza prezydent.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale