Eksperci unijni krytykują ZIKiT za przetarg na ul. Krakowską

Ulica Krakowska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dyrekcja Centrum Unijnych Projektów Transportowych nakazała poprawić urzędnikom ZIKiT przetarg na przebudowę ulicy Krakowskiej. Zastrzeżenia do dokumentacji miały także firmy chcące zdobyć zlecenie. Urzędnicy do tej pory nie uporali się z zadaniem i już trzy razy zmieniali termin otwarcia ofert. Data rozpoczęcia remontu dalej nie jest znana.

Przed wakacjami miał rozpocząć się remont torowiska w ciągu ulicy Krakowskiej. W ramach inwestycji urzędnicy chcieli przebudować ulicę Krakowską oraz skrzyżowanie z ulicą Dietla, krótki stu metrowy odcinek samej ulicy Dietla od skrzyżowania z ul. Augustiańską oraz most nad Wisłą im. Józefa Piłsudskiego. Już teraz wiadomo, że termin nie będzie dotrzymany.

Sprzeczne zapisy

Przedstawiciel ZIKiT tłumaczy, że opóźnienie spowodowane jest przez różne czynniki. Jako jeden z pierwszych wymienia liczbę 107 zapytań, które wpłynęły od firm zainteresowanych wykonaniem remontu. Przedsiębiorcy wytykają urzędnikom, że zapisy specyfikacji przetargowej nie są jasne, nie ma doprecyzowanych np. kolorów kostki czy rodzajów materiałów z jakich można wykonać ozdoby słupów oświetleniowych.

Osoby przygotowujące przetarg umieszczały sprzeczne zapisy w różnych dokumentach. Firmy wyłapały aż dziewięć takich przypadków, np. w specyfikacji technicznej znalazł się zapis o podkładach i podrozjazdnicach drewnianych, ale nie znajdowało to potwierdzenia w dokumentacji projektowej. Urzędnicy przyznali, że rzeczywiście doszło do „omyłki” w jednym z papierów.

CUPT: przetarg do poprawy

Przygotowanie przetargu krytycznie ocenili audytorzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych, którzy przeprowadzili kontrolę dokumentacji. Specjaliści wytknęli krakowskim urzędnikom, że wpisali do przetargu nazwy handlowe produktów i przy każdym takim przypadku nie umieścili adnotacji, że dopuszczalne jest stosowanie produktów zamiennych.

– Wpisaliśmy w jednym miejscu, że można stosować odpowiedniki, ale CUPT podczas kontroli uznał, że taki zapis nie jest precyzyjny i nakazał nam poprawę dokumentacji przetargowej. Zostanie to wykonane zgodnie z zaleceniami – przyznaje Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.

Trzy razy zmieniali termin otwarcia ofert

Kiedy rozpocznie się remont? Tego w ZIKiT nie są w stanie powiedzieć. Już trzykrotnie zmieniali termin otwarcia ofert od wykonawców. Ostatecznie koperty mają być otwarte 11 czerwca. – Chcielibyśmy rozpocząć prace w wakacje. To już w tym momencie nie zależy tak naprawdę od nas. Wszystko będzie zależało do tego, ile będzie złożonych ofert i czy pojawią się odwołania – informuje przedstawiciel urzędu.

Jeśli wszystko pójdzie po myśli krakowskich urzędników, to przebudowa najwcześniej może rozpocząć się za kilka miesięcy i potrwa przez okres roku szkolnego.

comments powered by Disqus