Elektryczne samochody na ulicach Krakowa. W marcu pojawią się stacje ładowania pojazdów

fot. fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl

Na przełomie lutego i marca zostanie uruchomiona miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych. W pierwszym etapie system ma obejmować 40 pojazdów. Ale to jeszcze nie wszystkie „ekologiczne” inwestycje w Krakowie. W przyszłości miasto planuje zainwestować w stacje elektrycznych rowerów, a także w zakup nawet 150 autobusów elektrycznych.

Trwa montaż stacji ładowania samochodów

Temat stworzenia systemu car-sharingu przez miasto został poruszony podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury. System ten miał pojawić się już w 2017 roku. Zgodnie z nowym planem pierwsze samochody elektryczne wyjadą na ulice już w marcu. Pierwszy etap wprowadzenia systemu  przez firmę Smart City w życie ma obejmować 40 pojazdów. Według zapewnień miasta, flota będzie stopniowo rozszerzana, w miarę rozbudowy niezbędnej infrastruktury.

- Efektem porozumienia zawartego z firmą Smart City, a także planowanego listu intencyjnego z PGE ma być utworzenie ogólnodostępnych stacji ładowania do pojazdów elektrycznych wraz z uruchomieniem systemu car-sharingu, który udostępniony zostanie mieszkańcom i turystom – mówi Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. I dodaje, że system będzie udostępniony na zasadach komercyjnych, bez udziału Gminy Miejskiej Kraków. Tym samym zarówno porozumienie zawarte ze Smart City, jak również planowany do podpisania list intencyjny z PGE nie rodzi po stronie miasta żadnych zobowiązań finansowych.

Jak przekazał Dariusz Nowak, w tej chwili trwają zaawansowane prace związane z montażem pierwszych dziesięciu stacji ładowania samochodów. – Zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta samochodów, pierwsza partia pojazdów powinna być dostępna już w lutym. Możliwość uruchomienia systemu zależna jest jednak od dostępności niezbędnej infrastruktury, czyli przygotowania stacji ładowania pojazdów – podkreśla Nowak.

Elektryczne rowery i ekologiczne autobusy

W ubiegłym tygodniu w czasie posiedzenia Komisji Infrastruktury pojawił się również temat dotyczący powstania stacji z rowerami elektrycznymi. Czy Kraków planuje budowę stacji, gdzie będzie można doładować elektryczny jednoślad? Jak zapewnił Łukasz Szewczyk, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej, plany uruchomienia takich stacji istnieją, jednak wciąż nie określono terminu realizacji takiej inwestycji.

Okazuje się, że elektryczne samochody i rowery to nie wszystkie pojazdy, którymi Kraków chce promować miasto, by być bardziej ekologicznym miastem. Kraków planuje również zakupić nawet 150 autobusów elektrycznych, coraz więcej elektrycznych pojazdów ma się pojawić we flotach miejskich instytucji.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale