Emulsja do kąpieli – dlaczego warto jej używać?

Pielęgnacja skóry to jeden z ważniejszych aspektów codziennej troski o higienę i zdrowie. Utrzymana w dobrej kondycji skóra chroni nasz organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i zmniejsza ryzyko wielu chorób. Szczególnym problemem jest utrzymanie w dobrej kondycji dziecięcej skóry, a także tej z problemami dermatologicznymi, jak np. atopowe zapalenie skóry. Pomóc w tym może jednak odpowiednia emulsja do kąpieli.

Emulsja do kąpieli – dlaczego jest potrzebna w pielęgnacji skóry?

Skóra człowieka to jeden z największych narządów ludzkiego ciała, który ma budowę trójwarstwową. Składa się z tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka i stanowi naturalną warstwę ochronną dla całej powierzchni ciała. Zawiera ona także liczne gruczoły potowe i łojowe, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe oraz w niektórych rejonach cebulki włosów. Wszystko to sprawia, że skóra chroni nasz organizm nie tylko przed zmianami temperatury i drobnoustrojami, ale również szkodliwymi związkami chemicznymi i promieniowaniem. W skórze produkowana jest również niezbędna naszemu organizmowi witamina D. Na czynniki zewnętrzne najbardziej narażony jest naskórek, zbudowany z nabłonka wielowarstwowego. Jego zewnętrzną warstwę stanowi warstwa rogowa, którą tworzą martwe, zrogowaciałe komórki, chroniące organizm przed nadmierną utratą wody. Co ciekawe, skóra małych dzieci nie jest jeszcze w pełni dojrzała, a tym samym dużo bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Różni się ona nie tylko składem poszczególnych warstw, ale również pH. Jest również cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto do jej pielęgnacji stosować odpowiednie kosmetyki, takie jak np. emulsja do kąpieli czy balsamy nawilżające. Warto je stosować zwłaszcza u dzieci z problemami dermatologicznymi, wśród których najpowszechniejsze jest atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba skóry, której przyczyną są nieprawidłowe reakcje naszego układu odpornościowego na różnego rodzaju antygeny. Mówiąc prościej jest to choroba o podłożu alergicznym. Charakterystycznym objawem jest wzmożona utrata wody przez skórę i naruszenie jej ochronnej warstwy lipidowej, co nasila stan zapalny. W efekcie skóra staje się sucha i swędząca. Prowadzi to do zwiększonego ryzyka stanów zapalnych i nadkażeń bakteryjnych, głównie ze względu na tworzenie się ran spowodowanych drapaniem. U małych dzieci objawem dodatkowym często są również mocno zaczerwienione, błyszczące się policzki. Zmiany na skórze najczęściej pojawiają się na twarzy i szyi chorego, a także w zgięciach kolanowych i łokciowych. Tylko w nielicznych, wyjątkowo silnych przypadkach AZS objawy dotyczą całej powierzchni skóry. Często objawom skórnym atopowego zapalenia skóry towarzyszy katar sienny lub zapalenie spojówek o charakterze alergicznym. Symptomy choroby nasilają się zwykle przy stosowaniu wyjątkowo mocno perfumowanych kosmetyków, detergentów czy proszków do prania, dlatego niezwykle ważne jest by stosować łagodne kosmetyki o odpowiednio dobranym składzie. Doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku są specjalistyczne kosmetyki określane jako emolienty, które przywracają prawidłowy wygląd warstw ochronnych naskórka i skóry, a także łagodzą stany zapalne i zapobiegają ich nawrotom.

Czym są emolienty?

Emolienty to specjalne dermokosmetyki, polecane dzieciom i osobom borykającym się z problemami przesuszonej i podrażnionej skóry, z objawami alergii lub atopowego zapalenia skóry. Posiadają one w swoim składzie dużą zawartość substancji nawilżających i natłuszczających, przy minimalnej zawartości substancji pomocniczych i konserwantów. Najczęściej używane substancje o działaniu silnie natłuszczającym to:

  • lanolina,
  • parafina,
  • wazelina,
  • woski,
  • palmityniany
  • silikony,
  • wosk pszczeli,
  • masło shea,
  • oleje roślinne: olej lniany, olej sojowy, olej z wiesiołka.

Ich główną zaletą jest fakt, iż wzmacniają naturalny płaszcz hydrolipidowy na powierzchni naskórka, a także likwidują przesuszenia. Dzięki temu zabezpieczają one skórę przed nadmiernym parowaniem wody i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wiele z nich zawiera w swoim składzie dodatkowo substancje przeciwzapalne i łagodzące swędzenie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się także w terapii atopowego zapalenia skóry. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego typu produktów, w rozmaitej postaci, np. emulsja do kąpieli, żel, szampon, mleczko, balsam czy krem do smarowania. Aby jednak rezultaty były widoczne, należy ściśle przestrzegać zasad prawidłowego ich użytkowania i zaleceń lekarza.

Jak wybrać odpowiedni emolient?

To jaka emulsja do kąpieli zostanie przez nas wybrana i zastosowana ma duży wpływ na efekt i poprawę stanu skóry. Nie wszystkie bowiem emolienty są tak samo dobre. Przy wyborze warto zwracać uwagę na skład produktów i wybierać te pozbawione parabenów, konserwantów, barwników i silikonów. Mogą one bowiem niepotrzebnie podrażniać wrażliwą skórę. Wybór zawsze warto skonsultować również z lekarzem, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z potwierdzonym atopowym zapaleniem skóry. Jaki preparat wybrać na początek? Jeżeli dziecko nie ma wyjątkowo silnych problemów ze skórą lub objawów AZS początkowo powinna wystarczyć sama emulsja do kąpieli. Jedną z najczęściej wybieranych jest emulsja Emolium o sprawdzonym działaniu i odpowiednio dobranym składzie. Znajdziemy w nim między innymi:

  • olej mineralny - podobny do wazeliny, bezzapachowy i bezbarwny,
  • isopropyl palmitate – emolient,
  • sorbitan-peroleate – emolient,
  • masło shea – bogate w witaminę A, E oraz alantoinę, o wysokiej zawartości cennych tłuszczów,
  • olej z orzechów macadamia – polecany do pielęgnacji suchej skóry,
  • olej z kukurydzy zwyczajnej – zawiera duże dawki dobroczynnego kwasu linolowego,
  • olej z awokado – uznawany za jeden z najcenniejszych olejów, ze względu na dużą zawartość różnych witamin,
  • witaminę E.

Brak konserwantów i sztucznych zapełniaczy sprawia, że jest ona polecana zarówno dla dzieci jak i dorosłych, walczących z podrażnioną, swędzącą i przesuszoną skórą. Emulsja Emolium jako doskonały emolient skutecznie nawilża i natłuszcza skórę, zmiękczając ją i zwiększając jej elastyczność. Należy pamiętać, że jako emulsja do kąpieli nie rozpuszcza się w wodzie, lecz tworzy mętny, mleczny płyn.  Dzięki temu pozostawia na skórze dziecka charakterystyczną, lekko tłustą warstwę ochronną, która utrzymuje się nawet do 6 godzin. Regularne jej stosowanie sprawia więc, że po wyjściu z kąpieli nie jest konieczne stosowanie innych preparatów nawilżająco-natłuszczających. Tylko w wyjątkowych przypadkach zalecane jest stosowanie dodatkowych emolientów, np. mleczka w trakcie dnia. W linii Emolium znajdziemy tego typu dodatkowe preparaty. Warto zauważyć, że emulsja Emolium to produkt, który ze względu na swój skład i wyjątkową skuteczność traktowany jest jako lek i polecany nawet przy dużych problemach skórnych. Co więcej, jest on przystępny cenowo i bardzo wydajny, bowiem na jedną kąpiel wystarczy zaledwie 15-30 ml preparatu.

Źródła:

  • http://www.medonet.pl/zdrowie,budowa-skory---warstwy--budowa--funkcje,artykul,1729398.html
  • https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/czym-jest-azs/
  • https://www.emolium.pl/produkty/emulsja-do-kapieli-200-ml-400-ml/#
  • http://www.medwiekurozwoj.pl/articles/2018-4-16.pdf
  • https://podyplomie.pl/dermatologia/15163,leczenie-chorych-na-atopowe-zapalenie-skory-rola-emolientow