Estakada przy Serenadzie będzie otwarta przed świętami [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie w połowie, lecz dopiero pod koniec miesiąca ma zostać uruchomiona nowa estakada nad ul. Bora-Komorowskiego. Obiekt ma ułatwić dojazd do otwartej w październiku galerii Serenada i utworzyć nową możliwość dojazdu do osiedli.

W ostatnim czasie pojawiły się w mediach informacje o uruchomieniu estakady jeszcze w tym tygodniu. Trzeba będzie jednak na to poczekać jeszcze kilka-kilkanaście dni. – Estakada ma zostać otwarta przed świętami wielkanocnymi, a więc jeszcze przed końcem marca. Wykonawca przeprowadza już tam ostatnie prace – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

We wtorek robotnicy zajmowali się m.in. montażem barierek, malowaniem konstrukcji estakady i układaniem ostatniej warstwy nawierzchni jezdni. Ścieżka rowerowa pozwalająca wjechać z ulicy Bora-Komorowskiego na wyższy poziom jest już gotowa, podobnie jest w przypadku chodnika i ścieżki poprowadzonych wzdłuż ulicy, od południowej strony. W kilku miejscach brakuje jeszcze fragmentów kostki brukowej. Trzeba będzie też uporządkować trawniki w sąsiedztwie obiektu.

Pięć miesięcy po otwarciu

Inwestycję prowadzi nie ZIKiT, a inwestor galerii handlowej, bo to właśnie dojazd do niej był głównym powodem jej budowy. Po drodze pojawiło się sporo problemów – od kłopotów finansowych wykonawcy po rozszerzenie zakresu inwestycji o dodatkowe prace przy sieciach podziemnych. Pod koniec prac na termin wpłynęły jeszcze warunki atmosferyczne.

Oburzenie mieszkańców wywołał fakt, że centrum handlowe zostało uruchomione mimo tego, że estakada była jeszcze daleka od ukończenia. Urzędnicy tłumaczyli natomiast, że pozwolenie na budowę, wydane w 2004 roku, nie zakładało budowy estakady. Dlatego też nie można było z tego powodu odmówić pozwolenia na użytkowanie nowego budynku. Pomysł stworzenia nowego przejazdu nad ulicą Bora-Komorowskiego pojawił się już później.

Nowe przystanki

Obiekt zostanie więc otwarty po ok. pięciu miesiącach od dnia otwarcia nowego centrum handlowego. Przy okazji budowy estakady powstały też nowe przystanki autobusowe. – Najpierw zostanie oddana estakada przy Serenadzie, a później zostaną udostępnione przystanki. Jesteśmy przygotowani do podjęcia działań celem udostępnienia ich po oficjalnym oddaniu obiektu – zapowiada Michał Pyclik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony Czyżyny
comments powered by Disqus