Festiwal, który wyjaśni znaczenie emocji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wykłady, dyskusje, spotkania i koncerty – to tylko niektóre wydarzenia, które czekają na uczestników czwartej edycji Copernicus Festival, który rozpoczyna się we wtorek. Głównym tematem tegorocznego wydarzenia będą emocje i ich rola w kulturze i nauce.

Opozycja emocji i rozumu towarzyszy światu od wielu wieków. Od pokoleń pojawiały się opinie, że emocje to przejaw irracjonalności, która szkodzi rozwojowi. Wraz z upływem czasu zaczęto jednak doceniać ich znaczenie.

– Chcemy kulturalnie wprowadzić naukę w centrum życia Krakowa i pokazać, że można uprawiać ją w ramach kultury. Temat tegorocznego festiwalu świetnie wpisuje się w zwalczanie „i” stojącego pomiędzy nauką i kulturą. Emocje i racjonalność to coś takiego jak nauka i kultura. Jest to jak gdyby sprzeczność. Bez elementu racjonalności emocje mogą być niszczącym żywiołem. Racjonalność nie jest zaś możliwa bez emocji – mówił w czasie konferencji inaugurującej festiwal ks. prof. Michał Heller.

Jak tłumaczył prof. Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, kultury i promocji, Kraków jest postrzegany jako miasto fajerwerków festiwalowych, ale trzeba pamiętać o równowadze z refleksją intelektualną. – Te festiwale bez refleksji stałyby się puste. Mam przekonanie, że nasze imprezy wpisują się w ten kierunek, a Festiwal Kopernika to taki moment na pewne zastanowienie się – twierdził Kulig.

Bogaty program

Wydarzenie odbywa się w dniach 23-28 maja. Tak jak w poprzednich edycjach na Copernicus Festival składać się będzie kilka pasm. W ramach wykładów gwiazd i debat wysłuchać będzie można wystąpień i dyskusji toczonych między światowej sławy naukowcami, filozofami i artystami.

W środę 24 maja o godz. 19.00 wykład wygłoszą Hanna i Antonio Damasio, światowej sławy neurobiolodzy i koryfeusze "rewolucji afektywnej" w psychologii. Po wykładzie odbędzie się debata z ich udziałem, poświęcona relacji między rozumem i emocjami (godz. 20.30).

W czwartek 25 maja (godz. 19.00) wykład wygłosi wybitna psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale Karen Wynn. Po jej wykładzie odbędzie się debata poświęcona emocjom społecznym.

W piątek 26 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi Paul Bloom, wybitny psycholog i popularyzator nauki.

W sobotę 27 maja (godz. 19.00) wykład wygłosi Mark Miodownik, materiałoznawca i autor poczytnych książek popularnonaukowych. Natomiast debata o godz. 20.30 poświęcona będzie emocjom w literaturze, a udział w niej wezmą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski.

W ostatnim dniu festiwalu, w niedzielę 28 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi jeden z najważniejszych polskich fizyków, Krzysztof Meissner. O godz. 20.30 wraz z ks. Michałem Hellerem weźmie on udział w debacie poświęconej roli emocji w nauce.

W ramach festiwalu odbędzie się ponadto kilkadziesiąt innych spotkań w tym m.in. śniadania mistrzów, Perceptio, Inventio czy pasma filmowe.

News will be here