Festiwale, wystawy i zabawy taneczne. Taki będzie Kraków podczas sesji UNESCO

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już za dwa tygodnie w Krakowie rozpocznie się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz kongresu w naszym mieście będzie miało miejsce wiele kulturalnych wydarzeń – m.in. otwarcie wystawy „#dziedzictwo” w Muzeum Narodowym, festiwal EtnoKraków/Rozstaje czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Miasto wypełni się kulturą – takimi słowami można określić początek lipca w stolicy Małopolski. Chociaż upłynie on przede wszystkim pod znakiem 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, nie zabraknie wydarzeń skierowanych do mieszkańców czy turystów.

1 lipca w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej odbędzie się tradycyjny Szalom na Szerokiej, podczas którego wystąpi Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. W kolejnych dniach rozpoczną się festiwale takie jak EtnoKraków/Rozstaje czy Międzynarodowy festiwal Teatrów Ulicznych. W trakcie sesji będzie miał również miejsce Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, gdzie codziennie o 21.00 będą odbywały się koncerty, jak i Festiwal Muzyki Polskiej.

– Warto podkreślić, że podczas sesji dla wszystkich dostępne będą krakowskie muzea. W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zobaczymy „Sztukę w sztuce”, a w nowej siedzibie Muzeum Historii Fotografii wystawę „My także tańczymy”. Zachęcamy też do odwiedzin Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. – Uzupełnią to wydarzenia towarzyszące, takie jak kocnert „Bądź jak meteor” na placu Wolnica, zabawy taneczne, warsztaty teatralne czy tradycyjnego rzemiosła.

Wystawa totalna w MNK

W wydarzenie, jakim jest sesja UNESCO, wpisuje się również wystawa „#dziedzictwo”, która już od 22 czerwca będzie prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

– Traktujemy ją w sposób programowy. Ma mówić w dwojaki sposób o dziedzictwie. Z jednej strony chcemy pokazać, jak tytułowe pojęcie odnosi się do zbiorów MNK, z drugiej - czym dla nas dziedzictwo jest aktualnie. Na wystawie znajdzie się około 650 obiektów i zajmie ona zarówno salę wystaw zmiennych na parterze, jak i na piętrach Gmachu Głównego – mówił jakiś czas temu w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Gmach Główny sam stanie się zatem „wystawą totalną”. Co zatem na niej zobaczymy?

– Pokażemy m.in. te rzeczy, z którymi można się identyfikować. Istotny tutaj będzie również aspekt partycypacyjny. Ekspozycja będzie się skupiała wokół kilku zasadniczych ścieżek narracyjnych – takich jak: „obywatele”, „język”, „geografia”, „kultura”. Uważam, że na tego typu wystawy, zaaranżowane w bardzo oryginalny sposób, widzowie czekają. Nie będzie ona łatwa, lecz ma za zadanie zmuszać do myślenia, a także dać możliwość odnalezienia się, identyfikacji z tym, co każdy z nas określa jako swoje dziedzictwo – podsumował Betlej.

Kongres UNESCO w Krakowie potrwa od 1 do 12 lipca.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale