Filmowcy mogą liczyć na wsparcie swoich produkcji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od poniedziałku trwa nabór wniosków do IX Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej. Na wsparcie mogą liczyć twórcy, którzy przygotują filmy związane z Krakowem czy Małopolską. Najlepsze z nich otrzymają pomoc nie tylko finansową, ale również logistyczną.

Potrzebne środki pochodzą z Regionalnego Funduszu Filmowego – Kraków Film Commission. Wszyscy chętni na zgłoszenie swoich projektów mogą wysyłać je do 10 marca 2017 roku. Priorytetowe produkcje, na które zostaną przeznaczone dotacje, muszą być związane z Krakowem lub Małopolską.

Bez precyzyjnej kwoty

–  Filmy biorące udział w konkursie mają za zadanie przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu. Warunkiem, który muszą spełnić startujące w konkursie filmy, jest związanie produkcji z województwem małopolskim lub Krakowem, zarówno poprzez tematykę, jak i twórców, a przede wszystkim poprzez miejsce realizacji filmu – tłumaczy w rozmowie z LoveKraków.pl Dariusz Nosal, szef Kraków Film Commission.

Jeżeli chodzi o kwotę dofinansowania, nie jest dokładnie sprecyzowana. Pojawiają się jednak dwa obostrzenia – budżet Regionalnego Funduszu Filmowego oscyluje na poziomie 1 mln zł brutto oraz zapis w konkursowym regulaminie. Dlatego też dofinansowanie całego projektu nie może przekroczyć 50% budżetu filmu.

Do tej pory we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu, wsparcie uzyskało prawie 40 filmów, takich jak m.in. „Obława”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Demon” czy „Czerwony Pająk”.

–  Jak widać, są to filmy o dużym rozgłosie, nie tylko w Polsce. Oczywiście bardzo ważnym kryterium w konkursie jest również jakość scenariusza, sposób opowiedzenia danej historii. Rozpoznawalność twórców, w tym także aktorów, również wiarygodność producentów mają duże znaczenie – dodaje Nosal.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale