Finał Roku Kościuszki: wspólne zdjęcie, lekcja śpiewania i bieg

Portret zbiorowy krakowian w czapkach krakuskach, Lekcja Śpiewania „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”, zlot młodzieży, zasadzenie pamiątkowego platana, zawody biegowe - to tylko niektóre wydarzenia w ramach zakończenia Roku Tadeusza Kościuszki, które odbędą się od 12 do 15 października w Krakowie.

Pamiątkowe zdjęcie mieszkańców Krakowa w czapkach krakuskach z drabiny wozu strażackiego wykona fotograf Wiesław Majka. Wszyscy, którzy chcą się znaleźć na zdjęciu, powinni pojawić się w sobotę 14 października o godz. 15 na  Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową. Wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawi się… Tadeusz Kościuszko. Od godziny 14.30 na miejscu będzie można odebrać jedną z dziesięciu darmowych czapek. Dla mieszkańców przygotowano 10 tysięcy papierowych czapek. Zdjęcie będzie można później pobrać ze strony www.krakow.pl.

O godz. 15.30 rozpocznie się lekcja śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Do dyspozycji będą cztery tysiące śpiewników.

Zlot, sadzenie platana, msza i bieg

To nie jedyne finałowe wydarzenia w ramach Roku Tadeusza Kościuszki. 12 października na Kopcu Kościuszki odbędzie się inauguracja zlotu młodzieży szkół im. Tadeusza Kościuszki. 13 października na Plantach Krakowskich (na odcinku pomiędzy ul. Szewską i ul. św. Anny) zostanie posadzony pamiątkowy platan z okazji roku Tadeusza Kościuszki i 200. rocznicy jego śmierci.

W dniu 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki (15 października) odbędą się uroczystości w Katedrze na Wawelu. Zainauguruje je o godz. 9.30 złożenie kwiatów na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w Krypcie św. Leonarda. O godz. 9.45 zabrzmi dzwon Zygmunta. O godz. 10 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

15 października o godz. 11.00 przed Tauron Areną Kraków wystartuje wspólnie z 4. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim bieg dla wszystkich specjalistów od krótszych dystansów -  Bieg „5 dla Kościuszki”.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale