Fort Bronowice wystawiony na sprzedaż za blisko 30 mln zł. Mogą tam powstać mieszkania, hotele i kluby

Prezydent miasta zapewniał, że powstanie tam park fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła drugi przetarg na sprzedaż Fortu VII Bronowice, który odbędzie się już 17 czerwca. Cena wywoławcza wynosi 27,8 miliona złotych.

– Z uwagi na rozplanowanie przestrzenne, stan zachowania i charakter obiektu, fort nadaje się do zagospodarowania przede wszystkim na cele turystyczne (hotel, schronisko młodzieżowe, dom wycieczkowy itp.) – czytamy w wytycznych małopolskiego konserwatora zabytków w ogłoszeniu przetargowym.

Możliwości zagospodarowania

Konserwator dalej opisuje, iż w kazamatach fortu reditowego można łatwo umieścić 22 pokoje dwuosobowe z łazienkami. – Liczba miejsc noclegowych może być znacznie zwiększona w przypadku wprowadzenia kolejnych pomieszczeń w kubaturę wału osłaniającego reditę. Związany z tą funkcją zespół gastronomiczny mógłby znajdować się np. w kaponierze szyjowej, kawiarnia letnia na wale głównym z zapleczem w schronach pogotowia, a pomieszczenia klubowe w „kocich uszach”.

– Stosunkowo łatwo można też fort adaptować dla potrzeb kultury, wykorzystać jako amfiteatr, galerie, kawiarnie, kluby dyskusyjne – dodaje konserwator.

Jednym ograniczeniem konserwatorskim jest tutaj obowiązek pozostawienia w niezmienionej formie bryły i substancji budowli – wzbronione jest zatem dobudowywanie nowych obiektów kubaturowych, wykonywanie przebić w istniejących murach czy sklepieniach, a także niszczenie zachowanych elementów zabytkowych.

– Adaptacją można objąć również otoczenie obiektu, umieszczając np. w fosie tereny sportowe. Funkcja magazynu czy hurtowni, wprawdzie nie niszcząca zabytku, może być uznana jedynie za tymczasową, do chwili znalezienia inwestora chcącego wyremontować cały fort i dostosować go do nowych potrzeb – wyjaśnia konserwator piśmie z wytycznymi i zaleceniami.

Mieszkania czy park?

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, część fortu reditowego „Za Rzeką” może być wykorzystany do zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej niskiej intensywności lub zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Nie ma się jednak czego obawiać. – Mieszkańcy Bronowic będą mieli park. Mamy już zapewnienie Agencji Mienia Wojskowego, że pas zieleni przylegający do fortu Bronowice nie zostanie przeznaczony na budowę mieszkań na potrzeby wojska, ale zostanie oddany miastu w zamian za inne działki. Zostanie tam urządzony park. Samego fortu jednak nie zamierzamy kupować – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, w 2018 roku.

– Stan fortu, szczególnie w porównaniu z innymi zabytkami tego typu, należy uznać za dość dobry. O wysokiej wartości fortu jako zabytku architektury militarnej decyduje fakt, iż jest to jedyny – i stosunkowo dobrze zachowany – obiekt w Krakowie reprezentujący zmodyfikowany w latach sześćdziesiątych XIX wieku typ fortu reditowego – ogólnie podsumowuje stan zabytkowy fortu wojewódzka konserwator.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice