Forty, dworki i kamienice zdradzą swoje sekrety

Wnętrze Dworku Rutkowskich w Bronowicach fot. K. Schubert/zdj. organizatora

Wolność krzepi! Pod takim hasłem odbywa się 20., jubileuszowa edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tym razem organizatorzy zapraszają m.in. do kamienicy Bujwidów przy ul. Lubicz 34, Fortu Barycz czy dworku Rutkowskiego. Wstęp jak zwykle wolny.

Tym razem Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego poświęcono miejscom i bohaterom związanym z XX-leciem międzywojennym. Tym razem zwiedzanie odbędzie się pod hasłem „Wolność krzepi!” – organizatorzy postanowili nawiązać do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileuszowa, 20. edycja odbędzie się przez dwa majowe weekendy (19–20 i 26–27 maja).

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc. W poniedziałek, 14 maja, rozpoczęły się zapisy na najbliższy weekend. Tydzień później, 21 maja rozpoczną się na ostatnie dwa dni wydarzenia.

Historie skrywane za murami budynków

Podczas tegorocznych Dni Dziedzictwa, będzie można odwiedzić 11 zabytkowych obiektów – w tym miejsca na co dzień niedostępne.

– Niektóre budynki swoim splendorem i architekturą mówią same za siebie i nie trzeba być specjalistą, żeby zrozumieć, że można tu zobaczyć coś ciekawego. Jednak czasami wchodzi się na krakowskie podwórko i nic nie robi wrażenia – dopiero musi przyjść ktoś, kto opowie historię czy zrobi wystawę. I o to w tym wszystkim chodzi – chcemy pokazywać różne historie kryjące się za murami budynków – tłumaczy Joanna Orlicz, dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury.

Muzeum Bujwida

W tym roku na liście krakowskiej trasy znalazły się m.in. kamienica Bujwidów przy ul. Lubicz 34 czy fort Barycz. W pierwszym z wymienionych miejsc kryje się… niewielkie muzeum Odona Bujwida – pierwszego polskiego bakteriologa. Na zwiedzających czeka w ostatni majowy weekend.

– Mieści się ono w dwóch pokoikach. Powstało w latach 60-tych, zorganizowane przez wnuków Bujwidów. Znajduje się tu sprzęt medyczny, korespondencja z Ludwikiem Pasteurem czy Robertem Kochem oraz różnego rodzaju dokumenty  – opowiada Joanna Nowostawska-Gyalókay, współautorka programu Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Więcej na temat samego muzeum pisaliśmy w ubiegłym tygodniu – tekst jest dostępny TUTAJ

Z wizytą w Forcie Barycz

Swoje tajemnice odsłoni przez uczestnikami wydarzeń Fort 50 ½ OST „Barycz”, zwany również „Kosocice”.

– To jedno z niewielu miejsc w Europie – o ile już nie jedyne, w którym zachowały się obrotowe wieże artyleryjskie. Zwiedzający będą również mieli okazję przejść przez – jak dotąd – nikogo nie eksplorowane piwnice – opowiada Joanna Nowostawska-Gyalókay.

Oprócz tego, będzie można również zajrzeć do Gmachu Głównego Akademii Górniczo-Hutniczej – będzie można zobaczyć zgromadzone z różnych czasów działalności Akademii pamiątki czy zwiedzić Muzeum Kopalni Doświadczalnej AGH.

W innych miejscach Małopolski będzie można zwiedzić m.in. piec kręgowy we wsi Płaza pod Chrzanowem, zwiedzić Mościce w Tarnowie z zabytkową willą Eugeniusza Kwiatkowskiego czy drewniany kościół pw. Narodzenia NMP z 1615 roku w Racławicach koło Olkusza.

 

Pełny program dostępny na stronie: http://dnidziedzictwa.pl/program-2018

News will be here