Fundacja im. Wisławy Szymborskiej rozpoczyna działalność

W piątek 28 września zainaugurowano działalność Fundacji im. Wisławy Szymborskiej. Jest ona jedynym spadkobiercą poetki, a prezes Fundacji – Michał Rusinek – wykonawcą Jej ostatniej woli.Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku, na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Zgodnie z Jej ostatnią wolą, w Zarządzie Fundacji zasiadają Teresa Walas, Michał Rusinek i Marek Bukowski. Wykonywanie związanych z tą rolą postanowień zajęło nam kilka miesięcy, ale udało się zrealizować już wszystkie zapisy – mówił Michał Rusinek. Wśród osiągnięć jest naprawa nagrobku Poetki, którą wykonał Janusz Chwajoł. Warto wiedzieć, że staraniem Zarządu Cmentarzy Komunalnych w gablotach przy wejściu do Cmentarza Rakowickiego umieszczono mapki ułatwiające odnalezienie do niego drogi. Udało nam się również umieścić księgozbiór, bibeloty i pamiątki po pani Szymborskiej w bezpiecznym magazynie. Teraz czekają na udostępnienie w krakowskim Porcie Literatury - gdy powstanie – informował Rusinek.


\"Fundacja \"Fundacja

 

Krakowskie środowisko literackie ma olbrzymi potencjał twórczy i organizacyjny, który może być cenną inspiracją. Między innymi dzięki temu tak szybko udało się utworzyć Fundację imienia Wisławy Szymborskiej, którą Miasto w miarę możliwości wspiera – mówiła Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa, podczas konferencji prasowej z okazji inauguracji Fundacji.


\"FundacjaStatut określający działania Fundacji został napisany przez samą Wisławę Szymborską, a Zarząd dokonał jedynie niewielkich modyfikacji. Główne cele to: opieka nad spuścizną, otwarcie i dysponowanie funduszem nagród, udzielanie wsparcia materialnego pisarzom w trudnej sytuacji, wreszcie - wpieranie kultury, twórczości i czytelnictwa i propagowanie idei tolerancji i dialogu – wymieniała Teresa Walas.

 

 

 

Nagroda literacka im. Wisławy Szymborskiej

Zostanie utworzona nagroda literacka imienia Wisławy Szymborskiej, która po raz pierwszy będzie przyznana już w przyszłym roku. Będzie to nagroda ściśle związana z Krakowem, tu będzie obradować jury i to tu również uroczysta gala, której współorganizatorem będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe.


Siedziba Fundacji im. Wisławy Szymborskiej mieści się w Pawilonie Wyspiańskiego, w pomieszczeniach użyczonych przez KBF. Szczegóły na temat działalności i planów Fundacji można znaleźć na stronie www.szymborska.org.pl.(M)

 

Zobacz także

Plaża nad Wisłą i 10 tablic informujących o smogu
Województwo nagrodzi aktywnych miłośników drewnianych zabytków
Krakowianie wybiorą, gdzie postawić 700 stojaków rowerowych
Utrudnienia w ruchu, 2 marca

Komentarze

comments powered by Disqus