Gdy stopy odmawiają posłuszeństwa

Ludzkie stopy: 26 kości, 10 ścięgien mięśni zewnętrznych oraz liczne wewnętrzne. Złożony układ wzajemnych powiązań kości, aparatu więzadłowego, mięśni oraz ścięgien pozwala nam chodzić i zachować równowagę. Stopa zapewnia ruchomą i jednocześnie stabilną podstawę zarówno podczas ruchu człowieka jak również w pozycjach statycznych. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że stopy są jednymi z najważniejszych elementów aparatu ruchu. Na stopie postawiony jest cały ciężar ciała. Tak złożona budowa stóp, różnorodność ich morfologii oraz zróżnicowany schemat chodu powodować mogą wiele dolegliwości.

Ból stóp może dotknąć każdego: dzieci, młodzież i osoby starsze. Zazwyczaj wynika on z deformacji stóp i z nieprawidłowego ułożenia stopy podczas chodzenia. Cierpi na tym cała nasza sylwetka.

Każdy ból stóp, który utrzymuje się przez dłuższy czas powinien być powodem do niepokoju. Należy wtedy szukać pomocy u specjalistów. W odniesieniu do stóp jest nim podolog. Zajmuje się on profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. W czasie wizyty podolog udzieli nam pomocy w sytuacjach chorobowych, z którymi sami sobie nie potrafimy poradzić, doradzi jak dbać o stopy i zapobiegać poważnym problemom. Najczęściej spotykanymi problemami w gabinecie podologicznym mogą być:

- wrastające paznokcie,

- odciski,

- brodawki wirusowe.

Jakie są przyczyny powyższych dolegliwości i jak im zaradzić?

Wrastające paznokcie

To najczęściej pojawiający się problem podologiczny. Istnieje wiele przyczyn tego schorzenia. Mogą nimi być:

- urazy mechaniczne,

- uwarunkowania genetyczne,

- nieprawidłowe skracanie,

- deformacje stóp (najczęściej haluks czyli paluch koślawy i płaskostopie poprzeczne),

- zbyt ciasne lub wąskie obuwie,

- nadwaga.

Doskonałą terapią w przypadku wrastających lub wkręcających się paznokci jest terapia klamrą ortonyksyjną. Jest to metoda bezbolesna i przynosząca doskonałe efekty. Czas terapii uzależniony jest od wielkości problemu, stopnia wrastania oraz współpracy z podologiem. Zabieg ten jest dobrą alternatywą do zabiegów chirurgicznych.

Odciski

Inną bolesną, bardzo częstą dolegliwością, z którą zgłaszamy się do podologa są odciski. Schorzenia tego doświadczają zazwyczaj osoby starsze. Odciski pojawiają się w miejscu największego i częstego ucisku, najczęściej na śródstopiu, palcach lub między nimi.

Przyczynami tworzenia się powyższych zmian mogą być:

- deformacje stóp,

- opadnięte kości śródstopia,

- nieprawidłowe obuwie,

- palce młotkowate,

- płaskostopie,

- nieprawidłowa postawa podczas chodzenia.

Niewłaściwe usuwanie odcisków może prowadzić do stanów zapalnych i jeszcze większego bólu. Zabieg powinien być przeprowadzany przez specjalistę. Aby terapia się powiodła po wykonanym zabiegu potrzebne są odpowiednie opatrunki i odciążenia. Często zaleca się wizytę kontrolną oraz wkładkę ortopedyczną zrobioną indywidualnie dla danej osoby w celu prawidłowego ułożenia stopy.

Brodawki wirusowe

80% społeczeństwa dotknięte jest schorzeniem brodawek wirusowych. Jest to choroba zakaźna wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Rodzajów tego wirusa jest bardzo dużo i najczęściej można zarazić się nim na basenie, w siłowni lub w innych miejscach publicznych, w których stajemy bosą stopą na podłożu. Wirusem tym zarażają się zazwyczaj osoby, które mają słabszą odporność. W początkowej fazie rozwoju zmiany te często mylone są przez nas z odciskami dlatego potrzebna jest diagnoza specjalisty.

Mimo iż brodawki wirusowe są trudne do zwalczenia, warto się poddać leczeniu i pielęgnacji. W innym wypadku nieleczone brodawki rozprzestrzeniają się i przysparzają jeszcze większych dolegliwości.

Jak nietrudno zauważyć leczenie dolegliwości stóp zależy w ogromnej mierze od naszej higieny i profilaktyki. Sami jednak, bez specjalistycznej pomocy, często nie jesteśmy w stanie skutecznie sobie poradzić. Pozwól więc zadbać o Twoje stopy.

 

Dorota Marszałek

Specjalista ds. podologii

Członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego

Przyjmuje w PRIMA-MED, ul. Cieszyńska 16 Kraków