Gdzie ten tramwaj?

Na takie narzędzie pasażerowie krakowskiego MPK czekali od dawna. Od niedzieli działa internetowa mapa pokazująca aktualne położenie krakowskich tramwajów.

Dzięki niej  podróżni mogą nie tylko sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się oczekiwany przez nich pojazd, lecz także, dzięki różnokolorowym oznaczeniom graficznym, zobaczyć, czy jest wyposażony w niską podłogę. I tak zieloną obwódką wyróżnione są składy w pełni niskopodłogowe, niebieską – niskowejściowe, czyli te z przynajmniej jednym niskim wejściem, pomarańczową zaś wagony wysokopodłogowe.

Nie wszystkie tramwaje widoczne

Mapa, stworzona przez Jacka Kowalskiego, opiera się na danych TTSS (Traffic Tram Supervision System – System Nadzoru Ruchu Tramwajowego), udostępnianych przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. To właśnie dzięki nim wyświetlane są informacje na tablicach przystankowych. Jest odświeżana co kilka sekund, więc pokazuje aktualne położenie wszystkich kursujących tramwajów, także tych stojących na pętlach. Tu zastrzeżenie. Nie wszystkie składy podłączone są do systemu. Dotyczy to wozów E1, obsługujących linie 16 i 21 oraz niektórych wagonów 105Na – tzw. akwariów.

Jak przekonuje Jacek Mosakowski – autor bloga poświęconego krakowskiej komunikacji, zaletą mapy jest nie tylko wyświetlanie typów tramwajów. – Dzięki niej sprawdzimy nie tylko, czy najbliższy kurs jest realizowany przez pojazd niskopodłogowy, co jest ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jeżeli nie jest, można łatwo dowiedzieć się, kiedy przyjedzie taki właśnie skład. Pozwala też na łatwe śledzenie zatrzymań ruchu i ewentualnych objazdów, na które kierowane są tramwaje – wyjaśnia.

Będą kolejne funkcje

Według Jacka Kowalskiego – twórcy aplikacji, w najbliższym czasie mapa otrzyma dodatkowe funkcje. – Chcemy, żeby po kliknięciu na tramwaj pojawiały się następne jego przystanki, po kliknięciu na przystanek – odjazdy z tego przystanku. Jest pomysł, żeby pokazywać tramwaje, które się nie poruszają czy wprowadzić możliwość filtrowania tylko tych linii, które nas interesują – wylicza.

Dodaje, że pojawiło się sporo sugestii, by na podstawie mapy stworzyć aplikację na urządzenia mobilne. Na to jednak trzeba będzie poczekać, albowiem autor wszystkie prace związane z mapą wykonuje w czasie wolnym od pracy. Nie brakuje też sugestii, by na mapie pojawiały się także autobusy. Jednak póki co ZIKiT nie stworzył kompleksowego systemu nadzorowania ruchu autobusowego.

Mapa to nie jedyne narzędzie autorstwa Jacka Kowalskiego. Na podstawie danych TTSS opracował również dostępną online tablicę informacyjną, na której można sprawdzić odjazdy tramwajów z wybranego przystanku. Zarówno mapa, jak i wirtualna tablica przystankowa są dostępne na https://mpk.jacekk.net.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale