Głodni wiedzy studenci z całego świata zagościli w Centrum Badawczym ABB w Krakowie

Uczestnicy z dwunastu krajów, najnowsze technologie, zajęcia w laboratoriach, żywe dyskusje i wiele pytań o przyszłą karierę naukowca. Tak w skrócie można podsumować piątą edycję warsztatów „Smart Energy for a Better World”, które odbyły się w krakowskim Centrum Badawczym ABB.

Na początku lipca b.r. do Centrum Badawczego ABB w Krakowie przyjechało 18 młodych naukowców z różnych zakątków świata. Wzięli oni udział w inicjatywie „Smart Energy for a Better World”, współorganizowanej przez organizacją studencką EESTEC AGH Kraków. Podczas trwających tydzień warsztatów, studenci mieli okazję poznać tajniki pracy w jednym z największych centrów badawczych ABB na świecie oraz uczestniczyli w wykładach i warsztatach poświęconych nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu energetyki i automatyki. - Opracowując tematy zajęć, braliśmy pod uwagę zarówno kierunek rozwoju nowych technologii, jak i to, co aktualnie dzieje się w przemysłach, w których działa ABB. Chcieliśmy, by studenci dowiedzieli się, jak w praktyce wygląda praca naukowca. Formuła zajęć odzwierciedlała, więc codzienny model pracy nad projektami. Najpierw zajęliśmy się przedstawieniem części teoretycznej, czyli przygotowaniem koncepcji i obliczeniami, by następnie przejść do praktycznych symulacji np. przepięć w sieci rozdzielczej czy przekształtnika energoelektrycznego. Następny etapem było prototypowanie i testy w laboratoriach. – mówił Piotr Lipnicki z Centrum Badawczego ABB.

Praca naukowca zza kulis

Na studiach nie zdarza się bowiem okazja, by pracować w oparciu o systemy, które wykorzystuje się w przemyśle czy przeprowadzać tak zaawansowane testy laboratoryjne. Praca naukowca „od kuchni” była właśnie tym, co zmotywowało większość uczestników do przyjazdu do Krakowa – Interesują mnie tematy dotyczące przyszłości energetyki, a w szczególności inteligentne rozwiązania dla sieci elektrycznych i odnawialnych źródeł energii. Wzięłam, więc udział w warsztatach, bo chciałam zobaczyć jak w tych obszarach działa taki lider, jak ABB – wymieniała Verena Steub, która przyjechała na zajęcia z Uniwersytetu w Stuttgarcie.

Studia i co dalej?

Młodzi naukowcy już teraz poważnie myślą o przyszłej karierze. Interesowało ich wszystko, co wiąże się z jej planowaniem. Organizatorzy przedstawili, więc możliwości współpracy z ABB zarówno w Krakowie, jak i w jednostkach firmy mieszczących się w krajach skąd pochodzą studenci – Przygotowaliśmy blok tematyczny, w którym opowiedzieliśmy, jak przygotować się do rekrutacji, a także mówiliśmy o możliwościach rozwoju zawodowego po studiach. Najwięcej pytań padało o potrzeby biznesu w kontekście wyboru specjalizacji. Studenci chcieli wiedzieć, co studiować dalej, by później znaleźć ciekawą pracę badawczą. To pokazuje, że przyszli inżynierowie nie tylko stawiają na wysoki poziom edukacji, ale już teraz chcą rozważnie pokierować swoją karierą – mówił Piotr Lipnicki.

Po godzinach

Dla części uczestników przyjazd do Krakowa był pierwszą okazją do wizyty w Europie. Dlatego po zajęciach w Centrum Badawczym, studenci zwiedzali miasto, mieli czas na wspólną integrację i wymianę doświadczeń. Organizatorzy zapowiadają, że nie była to ostatnia okazja do wzięcia udziału w warsztatach. Za rok planowana jest bowiem kolejna edycja.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale