Gmach przy Wielopolu w rękach miliardera

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakończyła się saga związana ze sprzedażą gmachu przy ulicy Wielopole, należącego przez wiele lat do PKO Banku Polskiego. Przetarg na zakup nieruchomości wygrała firma deweloperska J.W. Construction, zarządzana przez jednego z najbogatszych Polaków – Józefa Wojciechowskiego. Zabytkowy budynek kosztował 44,1 mln złotych netto.

Decyzja o sprzedaży zabytkowego gmachu wynikała z dużych zmian na rynku usług bankowych. Obecnie klienci coraz rzadziej osobiście udają się do placówek, dlatego PKO Bank Polski nie potrzebował już tak dużej przestrzeni. Sprzedaż nieruchomości miała przyczynić się do modernizacji oddziałów firmy.

Wielomiesięczne oczekiwanie

Potrzeba było wielu miesięcy, żeby ambitne plany PKO BP zostały zrealizowane. Inwestorzy wielokrotnie wykazywali zainteresowanie budynkiem, jednak ostatecznie nikt nie decydował się na jego zakup. Pierwotnie do sprzedaży miało dojść w formie bezprzetargowej, ale ostatecznie zdecydowano się na ogłoszenie przetargu.

Ofertę złożyły trzy firmy, z czego najwyższą zaproponowała firma J.W. Costruction, której przewodzi jeden z najbogatszych Polaków i były właściciel Polonii Warszawa – Józef Wojciechowski. Zabytkowy gmach kosztował 44,1 mln złotych netto.

– Zgodnie z warunkami przetargu podpisanie umowy przedwstępnej nastąpi w ciągu dwóch tygodni od powiadomienia oferenta, dokładny dzień jeszcze nie został ustalony. Natomiast umowa przyrzeczona powinna być podpisana w ciągu 12 tygodni od powiadomienia oferenta – informuje Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO Banku Polskiego.

Zabytkowe elementy

Obecnie nie wiadomo, jakie będzie ostateczne przeznaczenie nieruchomości, jednak wiele wskazuje na to, że wewnątrz powstaną luksusowe apartamenty. Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków konieczne będzie zachowanie historycznych elementów budynku. Gmach posiada zabytkową kopułę, bogate zdobienia czy oryginalną posadzkę.

Budynek przy ulicy Wielopole powstał w latach 1922-25 i jest jednym z najważniejszych krakowskich budynków wybudowanych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jego twórcą jest wybitny krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz, odpowiedzialny za renowację Wawelu, przebudowę Zamku Królewskiego w Warszawie czy projekt Domu im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Oleandry.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale