Hangar lotniczy w Czyżynach ma nowe wrota

Hangar lotniczy w Czyżynach ma nowe wrota fot. Muzeum Inżynierii Miejskiej/ źródło: Facebook

Zakończył się kolejny etap rewaloryzacji hangaru lotniczego w Czyżynach. W miniony czwartek Muzeum Inżynierii Miejskiej odebrało wyremontowane, ośmioskrzydłowe wrota.

Hangar lotniczy w Czyżynach odzyskuje blask. Przypomnijmy, że w oddziale Muzeum Inżynierii Miejskiej będą prezentowane tramwaje, autobusy czy pojazdy służb technicznych. Mają tu również trafić zabytkowe pojazdy z kolekcji Muzeum Ratownictwa. Jeśli chodzi o postęp prac,  do tej pory wyremontowano całą połać dachu, zniknęły również wzniesione przez MPK w latach 60-tych przybudówki. Oprócz tego wzmocniono filary wspierające konstrukcję.

W ubiegły czwartek, 28 grudnia, przedstawiciele muzeum odebrali wyremontowane, ośmioskrzydłowe wrota, które wypełniały prawie w połowie północną ścianę.

Sporo planów na przyszłość

Po remoncie, hangar wraz z otaczającym go terenem ma pełnić funkcje wystawiennicze, koncertowe i edukacyjne. Będzie to też miejsce do prowadzenia prac badawczych i archiwizacyjnych.

– Miejsce zostanie przystosowane tak, aby mieszkańcy mogli spędzać w nim czas wolny. Chodzi przede wszystkim o deglomerację kultury – aby była dostępna w całym Krakowie, a nie tylko w centrum – mówi Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej. – Będzie to również przestrzeń dla wielkogabarytowych pojazdów technicznych. Tramwaje i autobusy nie będą ściśnięte jeden obok drugiego.

Ze względu na koszty i zakres prac, projekt podzielono na cztery etapy. Termin realizacji jest uzależniony od pozyskania środków na poszczególne etapy. Jeżeli w 2017 roku uda się uzyskać dofinansowanie na rewitalizację terenu, prace mogłyby się zakończyć w 2020 lub 2021 roku. Całkowity koszt prac to prawie 26 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale