Hanna Chrzanowska beatyfikowana

fot. Joanna Adamik

Do grona błogosławionych dołączyła Hanna Chrzanowska, prekursorka domowej opieki nad chorymi. Nie było wątpliwości, że jej życie to świadectwo niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Za cud dokonany za jej wstawiennictwem uznano uzdrowienie po rozległym wylewie krwi do mózgu – Zofii Szlendak-Cholewinskiej.

Msza beatyfikacyjna Hanny Chrzanowskiej rozpoczęła się 28 kwietnia o godz. 10:00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Sprawowana po łacinie z elementami języka polskiego, skupiła w bazylice ok. 2 tys. osób w tym biskupów, kapłanów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, krewnych Błogosławionej oraz osób chorych i niepełnosprawnych. Mszy przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

Ciepły i serdeczny stosunek do współpracowników i chorych

W wygłoszonej homilii, kard. Angelo Amato zwrócił uwagę na wyjątkowe cechy charakteru błogosławionej. Początkowo jej działalność miała charakter filantropijny, a następnie po przeżytym w 1932 roku nawróceniu, stała się prawdziwym i właściwym apostolstwem chrześcijańskim w życiu osób chorych. Kardynał podkreślił, że stosunek Hanny do współpracowników i chorych był ciepły i serdeczny. Pacjenci traktowali ją jak członka rodziny, który z niewymuszoną troską odpowiadał na ich potrzeby i pochylał się nad trudnościami. Świadkowie wspominają, że Hanna rozdawała potrzebującym lekarstwa kupione za własne pieniądze, sprzedając wcześniej swoją biżuterię. Troszczyła się o chorych, pielęgnując ich rozwój wewnętrzny. Kończąc homilię, kardynał zachęcał wiernych, aby na wzór dzisiejszej Błogosławionej, umieli pochylić się nad chorymi i potrzebującymi.

Hanna Chrzanowska – pielęgniarka i prekursorka domowej opieki nad chorymi

Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 r. w Warszawie, w rodzinie zasłużonej dla polskiej nauki, kultury i pielęgniarstwa. Po przeprowadzce do Krakowa, uczęszczała do Gimnazjum Sióstr Urszulanek, natomiast po maturze odbyła kurs pielęgniarski, aby pomagać ofiarom wojny polsko – bolszewickiej. W 1920 r. rozpoczęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak dowiadując się o powstaniu Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa przerwała studia w Krakowie. Przez całe życie dawała świadectwo wiary, co budziło szacunek i uznanie wśród uczennic i współpracowników, a niechęć i represje ze strony władz komunistycznych.

Hanna Chrzanowska zmarła w Krakowie, 29 kwietnia 1973 r. Uroczystościom pogrzebowym na Cmentarzu Rakowickim przewodniczył ks. Kard. Karol Wojtyła.

 

News will be here