Historie japońskich wojowniczek i kurtyzan w dziełach mistrzów

Wystawa "Onna" w MNK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 120 dzieł graficznych i malarskich, ubiory i przedmioty codziennego użytku. W Gmachu Głównym MNK otwarto wystawę „Onna – piękno, siła, ekstaza”, na której zobaczymy wizerunki japońskich wojowniczek, kurtyzan czy poetek.

„Onna” ma przede wszystkim ukazać różnorodność kobiecych wizerunków – portrety kobiet to jeden z najważniejszych tematów w japońskiej sztuce. Przyczynił się do tego zwłaszcza rozkwit drzeworytu ukiyo-e, jak również kultura i obyczajowość w okresie Edo. Wówczas Japonia po wielu bratobójczych walkach została zjednoczona i zapanował pokój. Stolica kraju została przeniesiona z Kioto do Edo, czyli dzisiejszego Tokio.

– Nurt ten odpowiadał gustom i możliwościom finansowym mieszczan. Był drukiem tańszym od malarstwa, wielonakładowym i pełnił rolę współczesnego plakatu czy afisza. Można było oglądać piękne kobiety czy aktorów odtwarzających role kobiece – tłumaczy Beata Pacana, jedna z kuratorek wystawy „Onna – piękno, siła, ekstaza”.

Różnorodność wizerunków

W tym czasie wzrosła ranga kurtyzan, które stały się ikonami piękna czy nawet przyczyną utraty majątków. W Gmachu Głównym zaprezentowano również historię japońskiej cesarzowej, postacie wojowniczek, poetek, ale i kobiet zajmujących się codziennymi zajęciami. W przestrzeni teatru no zaprezentowano maski teatralne, które były używane przez aktorów teatru kabuki i służyły do odgrywania ról kobiecych na scenie.

– Jak widać, na naszej wystawie prezentujemy różnorodne kobiety – przyznaje Beata Pacana. – Pokazujemy również, jak zmieniała się moda i ideał urody na przestrzeni wieków.

Osobna część ekspozycji została poświęcona historiom miłosnym, a nawiązuje konkretnie do dzielnic uciech, będących często tłem dla tych wydarzeń.

– Myślimy, że sceny z życia intymnego to temat, który zawsze interesował publiczność. Pokazujemy je specjalnie w zabudowanej przestrzeni. To erotyczne obrazy wiosenne, wśród których znajdują się prace wybitnych artystów, takich jak Suzuki Harunobu – dodaje nasza rozmówczyni.

Uwagę publiczności na pewno zwróci również sama aranżacja wystawy, która nawiązuje do japońskiej sztuki składania papieru, czyli origami.

– Wystawa ma oddziaływać na zmysły zwiedzających. Działamy również światłem, które pozwala na stworzenie dodatkowej przestrzeni – mówi kuratorka wystawy.

Wystawę „Onna – piękno, siła, ekstaza” można oglądać do 3 maja 2017 roku w Sali Wystaw Zmiennych Gmachu Głównego MNK.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale