Hotel Cracovia do wyburzenia? Konserwator myśli

Hotel Cracovia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wojewódzki konserwator zabytków zastanawia się, czy dawny hotel Cracovia należy wpisać do rejestru zabytków. Jeśli tak się stanie, to budynek nie będzie mógł być wyburzony.

23 marca wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę administracyjną polegającą na wpisaniu dawnego hotelu Cracovia do rejestru zabytków. To odpowiedź Jana Janczykowskiego na wniosek organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto, Fundacji Instytut Architektury oraz Towarzystwa Miłośników i Historii Zabytków Krakowa.

Co oznacza działanie urzędnika administracji rządowej? Właściciel nieruchomości do czasu zakończenia procedury nie będzie mógł otrzymać pozwolenia na wyburzenie lub rozpoczęcia budowy nowych biurowców. Przypomnijmy, że kielecki deweloper Echo Investment 26 marca zaprezentował wizualizacje oraz przedstawił plany na usadowienie przy zbiegu alej Focha oraz Krasińskiego zespołu biurowców o łącznej powierzchni całkowitej 29 tysięcy metrów kwadratowych.

Opinia dla konserwatora sprzeczna

– Nie uważałem, że wpis do rejestru zabytków jest konieczny – mówi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. – W momencie, gdy się okazało, że trzeba rozważyć wpis, to zwróciłem się z prośbą o opinię do organu doradczego ministra kultury, czyli Narodowego Instytutu Dziedzictwa, aby ocenili, czy byłby zasadny – dodaje.

Urzędnik na opinię warszawskich specjalistów czekał ponad rok. Dokumentacja, która przyszła ze stolicy do Krakowa, ma ponad 100 stron. – Ku mojemu zdziwieniu, opracowanie jest wyjątkowo mało konkretne. Nawet mogę powiedzieć, że wewnętrznie sprzeczne – tłumaczy Janczykowski.

Eksperci ministra kultury twierdzą m.in., że obiekt przy al. Focha to jedyny budynek o charakterze hotelarskim wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku i nieprzebudowany. – Ale stwierdzają kilka zdań później, że zniszczenia są na tyle duże, że może zaistnieć konieczność wymiany substancji – zdradza Jan Janczykowski.

– Albo stwierdzamy, że nie da się utrzymać obiektu w obecnym kształcie i trzeba zastanowić się nad zastąpieniem tej nieruchomości, albo utrzymujemy to, co jest obecnie – dodaje konserwator.

Urzędnik musiał wystąpić o ekspertyzę. W dokumencie ma znaleźć się informacja, w jakim stanie technicznym są ściany i czy trzeba myśleć nad wyburzeniem obiektu. – W Krakowie mamy jednego eksperta Stanisława Kaczmarczyka, który zna się na tym zagadnieniu. Nie mogę powołać go na stanowisko, ponieważ wykonywał zadania dla inwestora. Musiałem w innym mieście szukać specjalisty – informuje Janczykowski.

Konserwator: też mi zależy na tym miejscu

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie przekonuje, że postępowanie odnośnie do wpisania lub niewpisania hotelu Cracovia do rejestru zabytków powinno trwać krótko. – Postaram się, aby ekspertyzy były wykonane szybko. Chyba mieszkańcom zależy na tym, aby obiekt nie był słupem reklamowym, tylko zdobił to miejsce urbanistycznie – mówi.

Kiedy konserwator dostanie już opinię odnośnie do stanu technicznego budynku, zapadnie rozstrzygnięcie. – Będę wiedział, czy zastosować wariant ochrony pełnej (brak zgody na wyburzenie obiektu – przy. red.) czy wpis częściowy – podsumowuje Jan Janczykowski.

News will be here