II edycja Nowej Huty Dziś za nami. ZDMK podsumowuje program

Nowa Huta fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakończyła się druga edycja programu Nowa Huta Dziś. Na realizację 24 zadań skierowanych wyłącznie do pięciu nowohuckich dzielnic miasto wydało 2 miliony złotych. Jak zapowiadają urzędnicy, na dwóch edycjach się nie skończy.

Celem programu jest poprawa infrastruktury technicznej na terenie Nowej Huty. Istotą programu jest zaangażowanie mieszkańców. To oni zgłaszają pomysły i przez głosowanie decydują, który z projektów zostanie zrealizowany.

Zaangażowanie rodzi troskę

W ubiegłorocznej edycji, mieszkańcy oddali około 800 głosów, z czego 519 na zadania zgłoszone w poprzedniej edycji, a pozostałe 281 na nowe cele. – Chodzi o zintegrowanie mieszkańców. Dzięki ich zaangażowaniu można zauważyć, że sami bardziej dbają o tę drobną infrastrukturę, szanują ją i starają się, by ich najbliższe otoczenie, m.in. znane nowohuckie podwórka, wyglądały coraz lepiej – wyjaśnia Magdalena Wasiak z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Proporcja

Środki dla poszczególnych dzielnic przyznawane były proporcjonalnie do liczby mieszkańców, dlatego najwięcej otrzymała dzielnica XVIII, bo aż 558 494 zł. Na drugim miejscu znalazły się Mistrzejowice z sumą 420 152 zł, na podium wskoczyły jeszcze Bieńczyce z kwotą 356 348 zł. Dwa ostanie miejsca zajęły Czyżyny, które otrzymały 354 955 zł i Wzgórza Krzesławickie, z sumą 310 051 zł.

Lista

W Czyżynach za pieniądze z programu ZDMK wyremontował chodnik pomiędzy ul. Medweckiego a blokiem na os. 2 Pułku Lotniczego 45 oraz naprawił jezdnię na ul. Gałczyńskiego.

Mistrzejowice wymieniły oświetlenie na Plantach Mistrzejowickich i wyremontowały nawierzchnię jezdni na ulicy Kniaźnina na odcinku od Bohomolca w stronę ul. Zabłockiego do nowej nakładki.

Również w Bieńczycach, na tamtejszych plantach i na os. Przy Arce udało się wymienić oprawy lamp na ledowe.

Wzgórza Krzesławickie pieniądze z programu przeznaczyły na remont nakładkowy na ul. Godebskiego, remont nawierzchni na ul. Grębałowskiej oraz remont chodnika na ul. Lubockiej.

Najwięcej zadań zrealizowała Nowa Huta. W dzielnicy XVIII odbyły się remont nakładkowy na ul. Wiatracznej w Ruszczy, remont chodników na osiedlach Wandy 28, Szkolnym 20, Ogrodowym 12, 13, 14, Hutniczym przed DPS, Spółdzielczym wzdłuż bloku 1, Centrum D między blokami 1 i 2, ul. Mościckiego (przy bloku Zielone 11) i przy numerze 42, Kolorowym (blok 12 do budynku Marten), wzdłuż ul. Mościckiego 42, Teatralnym 22, Stalowym 12 oraz przy fontannie na os. Górali. Pieniędzy wystarczyło również na nakładkę na os. Kolorowym przed blokiem 45, w miejscu, gdzie parkują samochody.

Do trzech razy sztuka?

Jak przekonuje ZDMK, sukces programu powoduje, że urzędnicy już teraz myślą o kolejnej edycji programu. Nabór wniosków miałby ruszyć jeszcze tej wiosny.


comments powered by Disqus