Impreza ze szczyptą soli

Sól poprawia smak – nie tylko dosłownie. Jeden z XVI-wiecznych poetów twierdził wręcz, że: wszelkich zabaw podstawę sól na świecie stanowi, bez żartu słonego chęć zabawy ustaje. Czy miał rację? Można sprawdzić w podziemiach wielickiej kopalni.

Pomysł, by w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” organizować imprezy, wcale nie jest taki młody. Pierwszy bal odbył się wśród soli w pierwszej połowie XIX wieku – za balową salę służyła nieistniejąca już komora Łętów. Goście zwiedzający kopalnię 200 lat temu szczegółowo opisywali drewniane galerie, rzeźby antycznych bóstw, imponujące żyrandole. W Łętowie przygrywała dęta orkiestra i nie jeden turysta dał się porwać do mazura.

Czar solnych wnętrz

Godną następczynią Łętowa jest komora Warszawa. Ogromna, majestatyczna była już m.in. bokserskim ringiem, salą konferencyjną czy wybiegiem dla uczestniczek konkursu Miss World. Podziemna „Warszawa” to oczywiście nie jedyna komora, w której można urządzić imprezę. Goście szczególnie sobie cenią komorę Jana Haluszki. Uwagę przykuwa fantazyjny strop przypominający dno odwróconej łodzi. Wznosi się ku górze strzeliście odsłaniając ślady górniczej pracy. Żyrandole roziskrzone tysiącem solnych kryształków nadają wnętrzu baśniowy wygląd. Komora Jana Haluszki istotnie ma w sobie coś z zamkowej komnaty. Jej czar działa na filmowców – w „Haluszce” gościła m.in. ekipa realizująca program pt. „Szkoła księżniczek Disneya”.

Muzyka podziemi

W wielickich podziemiach często rozbrzmiewa muzyka. Unikatowe solne wnętrza doskonale komponują się i z klasyką, i z rockiem. Nie bez znaczenia pozostaje też świetna akustyka komór. Tradycyjnie od lat wśród soli odbywają się koncerty w ramach Festiwalu Misteria Paschalia oraz Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Na stałe w kalendarzu podziemnych imprez figuruje styczniowy Koncert Noworoczny – bilety wyprzedają się na długo przed wydarzeniem. Tomasz Stańko, Nigel Kennedy, Grażyna Brodzińska, Jaromir Nohavica, Blackmore’s Night, Perfect… Lista muzycznych gwiazd występujących pod ziemią jest długa.

Moc soli

Konferencje, szkolenia, wystawy, gale, przyjęcia, wesela, zaręczyny, gale boksu, a także kameralne rodzinne uroczystości – górnicze wyrobiska to sceneria oryginalna i uniwersalna. Rozwój technologii sprawił, że podziemna sala konferencyjna oferuje nie tylko niepowtarzalną scenerię, ale też wi-fi, zasięg telefonii komórkowej czy kabiny do tłumaczenia symultanicznego.

W Kopalni Soli „Wieliczka” można wziąć ślub. Wiele młodych par decyduje się powiedzieć sakramentalne „tak” w kaplicy św. Kingi. Wierzą w moc miejsca -  w końcu sól jest gwarantką wszelkich przyrzeczeń.

Jak smakuje kopalnia?

Odpowiedź na to pytanie znają szefowie podziemnej kuchni oraz Restauracji Grand Sal. Mówiąc wprost, udana impreza wymaga udanego menu. Kopalnianym kucharzom można zaufać w stu procentach. Mają praktykę, podejmują bowiem monarchów i prezydentów. Z powodzeniem mierzą się z królewskimi kaprysami – pewnego razu kopalnię zwiedzała tajska księżniczka, która nie toleruje na talerzu ani grama zieleniny…

Najstarsza w Europie

Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka” ma już ponad 180 lat (założono ją w roku 1830). Z racji swego wieku mogłaby już w zasadzie poprzestać na klasycznych marszach, ale… Artyści podbijają serca współczesnej publiczności, aranżując na dęte instrumenty m.in. przeboje muzyki filmowej i popularnej. Górnicza orkiestra uświetnia ważne wydarzenia, pojawia się na imprezach, a w wakacje występuje w Parku św. Kingi.

Partner treści: Kopalnia Soli "Wieliczka"

 

News will be here