Inny wymiar teatru. W piątek startuje Materia Prima

Compagna Finzi Pasca w spektaklu "Donka - List do Czechowa" fot. Viviana Cangialosi (mat.prasowe festiwalu)

Już w piątek rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu Materia Prima. Dwanaście zespołów, dziewięć dni i pięć krakowskich scen – tak w skrócie prezentuje się nadchodzące wydarzenie. W tym roku dwa główne punkty programu to spektakle „Donka – List do Czechowa” i „Requiem pour L.”. 

W Krakowie zobaczymy spektakle grup z Francji, Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Danii, Hiszpanii i Rosji. Większość z nich zawita do Polski po raz pierwszy.

– W ramach festiwalu prezentujemy gwiazdy światowych festiwali. To dla mnie i całej rady programowej zespoły prezentujące zupełnie inny rodzaj teatru niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Materia Prima pokazuje, że w światowym teatrze istnieje życie poza teatrem dramatycznym – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Adolf Weltschek.

Zaglądamy za kulisy

Jednak zaproszenie wspomnianych gwiazd w terminie festiwalu nie jest proste. Bo w końcu jak dograć różne terminy i opanować złożoną logistykę przedsięwzięcia, aby stworzyć cały program?

– Trzeba mieć sporo szczęścia, aby mieć na festiwalu tego, kogo się chce – mówi Weltschek.

I dodaje: – Nie będę ukrywał, że podczas poprzedniej edycji mieliśmy więcej szczęścia, teraz troszkę mniej. Gdybyśmy mieli teraz w programie wszystkie wymarzone zespoły, byłby to festiwal wybitny. A tak jest bardzo dobry – śmieje się dyrektor.

Weltschek nie rzuca słów na wiatr, bo na większość spektakli bilety zostały już całkowicie wyprzedane. – Została ich już tylko resztka, dlaczego trzeba się spieszyć – dodaje Agnieszka Malatyńska, rzeczniczka prasowa festiwalu.

„Donka” na dobry początek

Materia Prima startuje już w piątek, 15 lutego. O 18.00 w Teatrze Groteska spektakl „Circus Funestus” – produkcja Sofie Krog Teater, a o 20.30 na scenie Ice Kraków zobaczymy zespół Compagna Finzi Pasca i przedstawienie „Donka – List do Czechowa”.

Szykuje się prawdziwa uczta – publiczność zobaczy połączenie nowego teatru, cyrku, tańca, śpiewu i muzyki z udziałem dwunastu aktorów-akrobatów.

– Serce spektaklu bije tak samo, chociaż na przestrzeni lat zmieniła się obsada. Kiedy zaczynaliśmy wystawiać spektakl, było nas 8, a teraz 12. Chociaż nieco się rozrósł ze względu na liczbę artystów, zamysł dramaturgiczny pozostał ten sam – mówi artysta Rolando Tarquini.

David Menes, artysta-akrobata: – Naszą metodę pracy nazywamy teatrem empatii, czułości. Opiera się ona na chęci połączenia się z  publicznością, subtelnej komunikacji z nią w trakcie spektaklu – opowiada.

Twórcą widowiska jest Daniele Finzi Pasca, odpowiedzialny za sukces Cirque du Soleil czy Cirque Eloize oraz ceremonii zamknięcia i otwarcia Igrzysk Olimpijskich.

Wokół Requiem Mozarta

Kolejnym „flagowym” spektaklem festiwalu będzie również „Requiem por L.” – koprodukcja pochodzącego z Belgii reżysera Alaina Platela oraz kompozytora Fabrizio Cassola. „Requiem” jest uznawane za jedno z najważniejszych scenicznych wydarzeń ostatnich lat.

Spektakl, którego premiera miała miejsce w styczniu 2018 roku, wzbudził dyskusję na temat granicy między życiem a sztuką.

– Muzyka w przedstawieniu opiera się na „Requiem” Mozarta – dziele, które jak powszechnie wiadomo, nie zostało przez niego ukończone. Pracowałem z manuskryptem partytury, aby odtworzyć tę muzykę, pozostawiając zarazem przestrzeń dla nowych uczuć, innych emocji, w taki sposób, by stworzyć nowy obrzęd żałobny; rytuał, w którym byłoby również miejsce na radość, a nie tylko smutek; na różne odcienie smutku – zdradza Fabrizio Cassol.

Wydarzenie odbędzie się 19 i 20 lutego w Ice Kraków.

Festiwal Materia Prima potrwa od 15 do 23 lutego 2019.

News will be here