Inwestują w krakowską młodzież. Przyznają stypendia, które zmieniają losy uczniów

fot. pixabay.com

Są młodzi, utalentowani i pełni determinacji. Niektórzy już teraz dokładnie wiedzą, w jakim kierunku chcą się rozwijać, inni mają osiągnięcia w kilku dziedzinach i dopiero zdecydują w którą stronę dalej iść. To uczniowie krakowskich szkół, którzy jeszcze do 20 października mogą ubiegać się o przyznanie Stypendium Klubu Krakowskiego.

Już od 16 lat Klub Krakowski przyznaje stypendia, które mają zwiększać szanse rozwoju młodzieży o szczególnych uzdolnieniach, która ze względów materialnych nie może w pełni  realizować swoich zdolności.

Skąd pomysł na stypendia?

Klub Krakowski skupia pracowników naukowych, przedsiębiorców oraz aktywistów społecznych działających na rzecz Krakowa. Zaczął swoje działania jako nieformalna grupa przyjaciół już w 1991 roku. Kiedy 10 lat później, członkowie Stowarzyszenia mogli powiedzieć, że odnieśli sukces w wielu dziedzinach, zdecydowali, że najlepszym wsparciem ich ukochanego miasta Krakowa będzie inwestycja w młodzież.

To co wyróżnia nasze stypendia to otwarta formuła i mało rygorystyczne kryteria, które pozwalają nam dostrzec talent i wyróżnić stypendium uczniów, którzy naprawdę na to zasługują. Stąd też jednego roku przyznaliśmy np. siedem stypendiów, innego zaś piętnaście. Staramy się wszystkich naszych stypendystów poznać i później z zainteresowaniem śledzimy ich kariery - przyznaje Paweł Nikliński - wieloletni członek Stowarzyszenia i Wiceprezes firmy Targi w Krakowie

Elastyczne podejście komisji stypendialnej podkreśla również była stypendystka Klubu Krakowskiego - Karolina Saganiak, dzisiaj absolwentka medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego i graficzka, specjalizująca się w rysunku anatomicznym: Z perspektywy czasu cieszę się niezmiernie, że Klub Krakowski docenił wówczas moje zróżnicowane aktywności. Wiele fundacji stypendialnych, z którymi się zetknęłam, już na etapie wypełniania zgłoszenia wprowadza bardzo rygorystyczne podziały na stypendia naukowe, artystyczne, sportowe... Ja natomiast nigdy nie czułam się wyłącznie “naukowcem”, albo wyłącznie “artystką”.

Dotychczasowi stypendyści

Do tej pory wsparcie finansowe Klubu Krakowskiego otrzymało 123 stypendystów. Wśród nich znaleźli się przyszli muzycy, naukowcy, artyści plastycy, m.in. Szymon Nehring, Aleksandra Lelek, Wiktor Modrzejewski, Estera Wityńska czy Natalia Jarząbek. Ich wypowiedzi o tym, jak stypendium wpłynęło na ich rozwój i karierę można przeczytać też na profilu Facebook dedykowanym stypendystom: Młodzi i Ambitni z Krakowa.

Zainteresowanych otrzymaniem tegorocznego stypendium odsyłamy na stronę Klubu, na której znajdują się szczegółowe informacje niezbędne do aplikowania www.klubkrakowski.pl/stypendia. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze do 20 października br.