Inwestycje w stulecie połączenia z Podgórzem

Podgórskie dzielnice mogą liczyć na realizację kilku oczekiwanych od dawna inwestycji. Każda z nich miała możliwość wyboru, na co w pierwszej kolejności powinny zostać przeznaczone miejskie fundusze. Jest to element porozumienia związanego z trwającymi obchodami setnej rocznicy połączenia Krakowa i Podgórza.

Na moście łączącym miasta

Miasto Podgórze zostało włączone do Krakowa w lipcu 1915 roku. Uroczyste podpisanie aktu połączenia odbyło się na tzw. Trzecim Moście, w miejscu obecnego mostu Powstańców Śląskich. Od kilku miesięcy trwają obchody setnej rocznicy tego wydarzenia. Sześć dzielnic w południowej części miasta podpisało przy tej okazji Porozumienie Dzielnic Podgórskich, wzorowane na wcześniejszej umowie dzielnic nowohuckich.

Elementem obchodów było jak dotąd m.in. przygotowanie gry na telefony komórkowe ułatwiającej zwiedzanie Podgórza, wydanie kilku publikacji oraz organizacja sympozjum historycznego i imprezy „Powitanie Jesieni” na placu Niepodległości.

Tym, co pozostanie po obchodach na dłużej, ma być m.in. film dokumentalny o historii Podgórza i dwa murale: na budynku Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 przy ul. Zamoyskiego i na estakadzie nad ul. Wielicką.

Inwestycje na najbliższe lata

Porozumienie dzielnic ustaliło z prezydentem listę inwestycji, które mają zostać wpisane do budżetu miasta i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dzielnica VIII Dębniki wybrała jako priorytet budowę komisariatu policji na Ruczaju, przy ul. Czerwone Maki. W dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki zostanie wyremontowany budynek Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Przy ulicy Aleksandry w dzielnicy Bieżanów-Prokocim powstanie siedziba filii Domu Kultury Podgórze, a w Swoszowicach kwota ok. 3 milionów złotych ma zostać przeznaczona na rewitalizację Fortu nr 52 „Borek” przy ul. Fortecznej.

Dwie dzielnice postawiły na inwestycje związane z terenami zielonymi. Miasto ma dołożyć brakującą kwotę do rewitalizacji Parku Duchackiego oraz sfinansować remont w parku Bednarskiego i utworzenie punktów widokowych na Wzgórzu Lasoty. – Tym, czym dla Krakowa są Błonia, tym dla Podgórza jest łąka przed kościółkiem św. Benedykta i fortem. Kiedyś można było stamtąd zobaczyć piękną panoramę Krakowa. Chcemy przywrócić punkty widokowe i przygotować iluminację obydwu budynków – mówił na konferencji prasowej Zygmunt Włodarczyk, przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Podgórze.

Nowy oddział muzeum

Popularyzacji historii Podgórza ma służyć uruchomienie nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Będzie się on mieścił na rogu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich, w dawnym Zajeździe Pod św. Benedyktem. Ma on w nowoczesny sposób opowiadać o tej części miasta, łącząc funkcję wystawienniczą i edukacyjną.

Jak tłumaczy Zygmunt Włodarczyk, obecnie funkcjonujący Dom Historii Podgórza, nawet po ewentualnym poszerzeniu o sąsiednie lokale, nie byłby w stanie spełniać takiej roli. – Musieliśmy poszukać innych rozwiązań. W dawnym zajeździe powstanie osobny oddział Muzeum Historycznego, w którym pamiątki porozrzucane w różnych muzeach i archiwach będą mogły być wyeksponowane – mówi.

Symbolicznym dopełnieniem połączenia miast ma być wpisanie trzydziestu jeden Honorowych Obywateli Podgórza na listę Honorowych Obywateli Miasta Krakowa. – Przed stu laty nie dopełniono tego obowiązku i chcemy w najbliższym czasie uzupełnić ten brak. Część z tych osób nie jest dzisiaj znana, ale widocznie wtedy miały ogromne znaczenie, skoro ówczesna społeczność Podgórza je uhonorowała – tłumaczy Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie Bieżanów-Prokocim Podgórze
News will be here