Jacek Majchrowski: Mamy najlepszą komunikację miejską

fot. materiały prasowe

Na krakowskich ulicach można było dziś podziwiać historyczny tabor, który kiedyś regularnie woził pasażerów. Wydarzenie to zbiegło się z wycofaniem Scanii oraz Jelczy przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. – Od dziś na regularnych liniach mamy w 100% ekologiczny tabor – powiedział w Tauron Arenie prezydent Krakowa.

W niedzielę można było zobaczyć i przejechać się takimi klasykami jak choćby Durant Rugby Express L z 1929 rok, Sanem H01B czy Ikarusem. W sumie po trasie  od zajezdni na Podgórzu do hali w Czyżynach przejechało 40 pojazdów.

Tutaj można zobaczyć zdjęcia z zeszłorocznej parady [ZDJĘCIA]

W Tauron Arenie głos zabrał prezydent Krakowa. Podkreślił on, że doszliśmy do takiego czasu, iż można powiedzieć, że od dziś mamy w 100% ekologiczny tabor. – Nie ma ani jednego autobusu, który nie spełniałby normy Euro 5 – stwierdził Jacek Majchrowski.  – Zakończyliśmy pewien etap zmian i mogę powiedzieć, że możemy się pochwalić tym, iż mamy najlepszą komunikację miejską z dużych polskich miast – dodał.

Prezydent zdradził, że miasto odbiera dziś pierwszą dostawę nowych pojazdów od Volvo.  – Cieszymy się, że jesteśmy w Krakowie z naszymi hybrydami. Emitują one dużo mniej zanieczyszczeń niż te z silnikiem diesla. Państwo zauważą to, gdy autobus będzie odjeżdżał z przystanku – powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Przegubowe autobusy Volvo 7900 Hybrid są zasilane energią elektryczną podczas postojów na przystankach i podczas ruszania. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie silnikiem diesla. Są wyposażone w baterie, silnik elektryczny i mały silnik diesla. Baterie ładują się podczas hamowania, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania. Kraków zamówił 12 takich pojazdów.

comments powered by Disqus