Jak będzie wyglądać Centrum Muzyki? Wyniki w grudniu

W Centrum Muzyki będzie funkcjonować m.in. Filharmonia Krakowska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sierpniu 2018 roku ogłoszono międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny siedziby Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Początkiem grudnia dowiemy się, która propozycja doczeka się realizacji w najbliższych latach.

Jury będzie obradowało 23, 24 i 25 listopada. Wiemy już, że w finale znalazło się 16 zespołów architektonicznych.

– Wygląda na to, że wychodzimy na ostatnią prostą – podkreśla Kazimierz Barczyk, przewodniczący Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki w Krakowie. – Do konkursu mogły przystąpić wyłącznie zespoły, które wykazały się wielkimi osiągnięciami i inwestycjami. Będziemy mieli w czym wybierać. Mamy nadzieję, że powstanie ikona Krakowa – dodaje.

Otwarcie wielkiego muzycznego kompleksu przy bulwarze Kurlandzkim jest planowane w 2024 roku. W Centrum Muzyki będzie funkcjonować Filharmonia Krakowska, stanie się ono również siedzibą dla miejskich orkiestr – Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii. W obiekcie powstanie kilka sal koncertowych, a jedna z nich pomieści nawet 1400 słuchaczy.

Wielkie wyzwanie

– Chcemy, aby uczestnicy konkursu zwrócili uwagę na rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, ale również pamiętali o tym, że obiekt ma spełniać swoją funkcję koncertową. Zależy nam też na tym, aby budynek był kolejną architektoniczną ikoną naszego miasta – mówiła w sierpniu Magdalena Kozień-Woźniak, przedstawicielka Stowarzyszenia Architektów Polskich i sędzia konkursowy.

Uczestnicy konkursu musieli wziąć również pod uwagę to, że w sąsiedztwie powstanie inny obiekt. Mowa o kampusie Akademii Muzycznej projektu Franka Gehry’ego. Cały kompleks ma zostać otoczony parkiem.

– Po rozstrzygnięciu konkursu, w 2019 roku, chcemy zlecić projekt do wykonania technicznego, a następnie – w 2020 lub 2021 roku będzie można rozpocząć budowę – zapowiadał marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Na czas wszystkich prac zostaną wprowadzone zmiany komunikacyjne. Ulice Zieleniewskiego i Stachowiaka zostaną przedłużone, a w ich rejonie powstanie dodatkowe rondo. Jak zapewniają władze województwa, tramwaje będą częściej kursować.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus