Jak może się zmienić Małopolski Ogród Sztuki? Nowe pomysły podczas Biennale

Małopolski Ogród Sztuki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie rozpoczęło się V Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz, które potrwa do 25 marca. Tegoroczna edycja otworzy obchody jubileuszu 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych. Tym razem wydarzenie jest poświęcone architekturze Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Już po raz piąty w Krakowie odbędzie się kolejna edycja V Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz. Tym razem wydarzenie jest poświęcone architekturze Małopolskiego Ogrodu Sztuki. W programie wydarzenia odbywającego się pod hasłem „re/in/venting” znalazły się m.in. międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem zaproszonych osobistości ze świata nauki, sztuki i architektury z Polski i zagranicy, studencka konferencja dziekanów Wydziałów Architektury Wnętrz z Polski, spektakle, warsztaty i prezentacje projektów zrealizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych i tożsame ośrodki naukowe.  Co więcej - specjalnie na to wydarzenie przygotowana została ekspozycja „Showroom interior design images”.

– W tym roku warto również zwrócić uwagę na międzynarodowy projekt Scaffolding Project, który powstał przy współpracy z architektem Samuelem Goncalvesem z portugalskiego biura Summary. Było on autorem jednej z instalacji podczas XV Biennale Architektury w Wenecji. Efekty realizowanego już projektu można zobaczyć od strony ul. Szujskiego – mówi Beata Gibała-Kapecka, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP.

Jubileusz czas zacząć

Tegoroczna edycja otwiera również obchody jubileuszu Akademii Sztuk Pięknych, która świętuje 200-lecie istnienia.

– Biennale Architektury to jedna z głównych imprez, która odbędzie się w ramach jubileuszu. Muszę przyznać, że jestem zachwycony stroną artystyczną projektów konkursowych. Jury patrzyło na nie fachowo pod kątem użyteczności projektu i wkomponowania się elementów we wnętrza Małopolskiego Ogrodu Sztuki – opowiada rektor Akademii Sztuk Pięknych Stanisław Tabisz.

MOS do zmiany

Dlaczego tym razem wydarzenie zawitało właśnie do MOS-u? Okazuje się, że nie przypadkowo. Po kilku latach funkcjonowania instytucji będącej częścią Teatru im. J. Słowackiego nadszedł czas na zmiany - tak stwierdzili zarządzający budynkiem. Chodzi o stworzenie nowej przestrzeni, w której odwiedzający mają się poczuć „jak u siebie” i stać się współuczestnikami wydarzeń. I tutaj z pomocą przyszła właśnie kolejna edycja Biennale, ponieważ tematem konkursu jest redefinicja wnętrza budynku.

– Od dłuższego czasu zastanawiamy się, do czego może służyć MOS. W Polsce często bywa tak, że powstaje budynek i nie bardzo wiadomo, do czego ma służyć. Wtedy powstaje pytanie: co dalej? To jeden z takich obiektów, którego przeznaczenie nie było do końca sprecyzowane. Chcemy, aby było to miejsce przede wszystkim dla młodych ludzi i dawało pole do eksperymentowania – mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Dlatego też o to, jaki powinien być MOS, zapytano uczestników tegorocznego Biennale.

Zwycięskie i wyróżnione projekty można zobaczyć w przestrzeniach wspomnianego obiektu. W tym roku zwyciężyła Magdalena Czuj, która otrzyma indeks krakowskiej ASP.

– W projekcie jest jakieś szaleństwo. Co prawda nie zrealizujemy tej pracy; do jej niektórych elementów wrócimy i je omówimy – mówi Głuchowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale