Muzeum Historii Fotografii czeka na 17 mln zł. Jak zmieni się willa przy ul. Józefitów?

Tak zmieni się willa przy ul. Józefitów, siedziba Muzeum Historii Fotografii

W 2018 roku ma się rozpocząć przebudowa dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22 – nowej siedziby Muzeum Historii Fotografii. Znajdzie się w niej miejsce dla wystaw stałych i czasowych oraz dla biblioteki, kawiarni i księgarni. Na razie instytucja czeka jednak na przyznanie 17 mln złotych pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Środki zostaną przeznaczone na powstanie nowoczesnego centrum magazynowo-konserwatorskiego i badawczego przy ul. Józefitów 16.

Muzeum Historii Fotografii czeka na wielkie zmiany. Na przełomie 2017 i 2018 roku planowane jest rozpoczęcie remontu i rewitalizacji zabytkowego budynku przy ul. Józefitów 16, a już w 2018 roku ma ruszyć przebudowa dawnej Zbrojowni.

Muzeum czeka na remont

Na początek – zabytkowa willa przy ul. Józefitów. Instytucja stara się o pozyskanie na modernizację 17 mln złotych pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Chociaż muzeum jest już po ocenie I stopnia merytorycznego wniosku, na wyniki trzeba poczekać do końca października. To druga krakowska instytucja, której wniosek został pozytywnie oceniony. Kolejną jest Muzeum Książąt Czartoryskich. Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Etnologiczne znalazły się na liście rezerwowej.

– Ze względu na to, że środków jest niedużo w stosunku do potrzeb, mam nadzieję, że utrzymamy się na 12. pozycji i otrzymamy pełne, 85-procentowe dofinansowanie. Resztę, jako wkład własny, zapewnia miasto – mówi Marek Świca, dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Całkowity koszt modernizacji przyszłego centrum magazynowo-konserwatorskiego, digitalizacyjnego i badawczego to 21 mln zł. W obiekcie znajdzie się również miejsce dla biblioteki, księgarni i kawiarni.

Jak (po)radzi sobie nowy oddział?

W przyszłym roku ma się rozpocząć przebudowa dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22. To właśnie tutaj prezentowane będą wystawy stałe i czasowe, a po zakończeniu remontu otwarty zostanie pawilon wystawienniczo-edukacyjny. Oprócz tego – podobnie jak przy ul. Józefitów 16 – powstaną biblioteka, sale edukacyjne, księgarnia i kawiarnia. Koszt prac to prawie 38 mln zł. Do tej pory w obiekcie zaprezentowano dwie wystawy, m.in. w ramach Miesiąca Fotografii.

– Jak dotąd, łącznie z trwającą do końca października wystawą „Fotoreporterzy”, zobaczyło ją ponad 2000 osób – informuje Świca. – Na zapleczach Zbrojowni tłoczy się prawie pięć budów, w tym nowej siedziby Archiwum Narodowego i bloków. Od kilku tygodni mamy rozebraną również drogę, więc jak na tak trudne warunki osiągnęliśmy dobry wynik, jeśli chodzi o frekwencję.

Po zakończeniu licznych prac, mających miejsce w okolicach ul. Rakowickiej, zapewne odżyje na nowo. Przynajmniej taką nadzieję ma nasz rozmówca.

– Trudno prorokować, jak zmieni się ta okolica, kiedy powstaną osiedla – przyznaje. – Trwa ogromna inwestycja w Szkieletorze, Uniwerystet Ekonomiczny chce przechodzący przez teren kampusu, równoległy do ul. Lubomirskiego trakt zaadaptować na potrzeby ścieżki dla pieszych. Myślę, że za trzy lata sytuacja w tej części miasta będzie wyglądała inaczej niż obecnie. Jeśli chodzi o kategorię przemieszczania się, jest to środek miasta, który do tej pory ze względu na wojskowy charakter tych terenów nie przyciągał niczyjej uwagi. Zapewne za jakiś czas to miejsce dostanie nowego "kopa" do dynamicznego rozwoju – ocenia Marek Świca.

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale