Jak się ma biznes w Krakowie?

fot. Krzysztof Kalinowski LoveKrakow.pl

Dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej i nowoczesne powierzchnie biurowe wpływają na to, że rynek krakowski rynek biznesowy rozwija się coraz szybciej. Z drugiej strony jednak miasto w najbliższej przyszłości nie będzie mogło konkurować z innymi europejskimi metropoliami jeśli chodzi o zarobki i kojarzone jest przede wszystkim z outsourcingiem.

Kraków jest najwyżej ocenianym miastem outsourcingowym w Europie oraz na świecie. Przed stolicą Małopolski znajdują się jedynie kraje azjatyckie. Aktualnie w blisko 100 firmach działających na terenie Krakowa pracuje 38 tysięcy osób. Nasze miasto świadczy usługi dla 94 krajów w 36 językach.

– Kraków jest największym i najszybciej rozwijającym się regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. Duża w tym zasługa firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych, które szczególnie upodobały sobie tę lokalizację. Obecnie Kraków jest liderem wśród polskich miast zarówno pod względem liczby pracowników zatrudnionych w sektorze usług dla biznesu, jak i istniejących centrów – mówi Ewa Grudzień z Colliers International.

Według przewidywań Hays Poland w tym roku w stolicy małopolski powstanie osiem tysięcy nowych miejsc pracy. Wynik ten pozwoli na rozwój tego sektora na poziomie około 20% w skali roku.

Kiedy będziemy zarabiać więcej?

–  W najbliższych latach na pewno nie będziemy mogli konkurować pod kątem finansowym. Wartość nabywcza bardzo często jest podobna do tego co taka osoba mogłaby sobie kupić za pensję absolwenta chociażby w Wielkiej Brytanii, natomiast często jest problem z wytłumaczeniem tego osobie, która rozważa jakąkolwiek lokalizacje w Europie czy na świecie. Pojawia się bardzo wiele ofert na innych kontynentach, więc jeśli ktoś szuka ciekawej oferty, to Kraków nie będzie pierwszym wyborem jeśli chodzi o wynagrodzenie czy klimat – tłumaczy Agata Piątek z Hays Poland.

Nowe biurowce prawie gotowe

Bieżący rok, podobnie jak poprzedni, będzie się charakteryzował wysokim przyrostem nowej powierzchni biurowej. W drugiej połowie roku zostanie oddane do użytku większość realizowanych obecnie projektów m.in. Opolska Business Park ( 19,2 tys. mkw.), Aleja Pokoju 5 (13 tys. mkw.), czy Bonarka 4 Business F (10 tys. mkw.) Metraż niewynajętej powierzchni biurowej może jednak wzrosnąć. – Wraz z dostarczeniem nowej podaży rynek odnotuje zwiększenie współczynnika pustostanów. Jednakże, z uwagi na relatywnie wysoki poziom absorpcji nowej powierzchni, oczekujemy, że będzie to raczej umiarkowany wzrost – podsumowuje Ewa Grudzień.

News will be here